Żydzi ocaleli z Holokaustu leczą się marihuaną. FOTOREPORTAŻ z Izraela
1 Z terapii korzystają chorzy na nowotwór, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Od tego roku z terapii mogą korzystać nawet dzieci cierpiące na ciężką postać epilepsji, którym nie pomagały dotąd żadne inne leki.
PAP Archiwalny / ABIR SULTAN
2 Zażywają też olej z konopi indyjskich, a nawet wcierają w skórę krem z THC (tetrahydrokannabinol to główna substancja psychoaktywna konopi) czy łykają pigułki. To właśnie w Izraelu po raz pierwszy wyekstrahowano w 1964 roku THC z konopi. Izrael cały czas prowadzi intensywne badania nad medycznym zastosowaniem marihuany. Temat legalizacji tego narkotyku powraca tam od lat.
PAP Archiwalny / ABIR SULTAN
3 W 2009 roku, przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu uformowała się nawet nietypowa koalicja. Partia Ocalałych z Holocaustu zdecydowała się przyłączyć do partii „Absolwenci Zielonego Liścia” – którego program koncentruje się wokół kwestii legalizacji marihuany. Naszym moralnym obowiązkiem jest legalizacja marihuany - mówił pięć lat temu w reklamie wyborczej lider partii Ocalonych z Holokaustu, Yaakov Kfira. W kadrze widniał symboliczny zielony listek.
PAP Archiwalny / ABIR SULTAN
4 Pacjenci zażywają marihuanę i produkty z niej wytwarzane, które pochodzą z legalnych, kontrolowanych przez rząd plantacji. Najsłynniejsza z nich nosi nazwę Tikkun Olam. To słowo ma kluczowe znaczenie w żydowskiej religii i kulturze, oznacza „naprawianie, doskonalenie świata”.
PAP Archiwalny / ABIR SULTAN
5 Pracownicy plantacji przekonywali w trakcie tych wycieczek, że ich farma jest pionierem w walce o legalizację marihuany. Opowiadali też, że ich pracownicy puszczają roślinkom tradycyjną żydowską muzykę, a plantacji strzeże duch pochowanego nieopodal legendarnego Rabina Szymona. Ludzie z okolicy przychodzą się tu modlić - cytowała jedna z gazet Ma’ayana Weisberga, rzecznika Tikkun Olam.
PAP/EPA / ABIR SULTAN
6 Ich najnowszy program, który nosi nazwę "Projekt 70 Plus", jest skierowany dla starszych i schorowanych osób, które cierpią na bezsenność i problemy z apetytem. Marihuana jest im dostarczana do domów starców i ośrodków opieki. Z programu korzystają także Żydzi ocaleli z Holokaustu, którzy cierpią powojenną traumę.
PAP Archiwalny / ABIR SULTAN
7 W Izraelu powstało kilka bliźniaczych plantacji. Izraelskim programem leczenia marihuaną objętych jest około 13 tys. osób.
PAP Archiwalny / ABIR SULTAN
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję