Putin za kierownicą ciężarówki. Rosja uruchomiła most na zaanektowany Krym [GALERIA]
1 Putin w swym wtorkowym wystąpieniu podkreślił, że budowę ukończono przed terminem, bo pierwotnie planowano, że ruch przez most rozpocznie się pod koniec roku. Jednak wcześniej, w 2016 roku, przesunięto na późniejszy termin uruchomienie kolejowej części mostu.
PAP / ALEXANDER NEMENOVPOOL
2 Most ma długość 19 km i składa się z równolegle biegnących tras: samochodowej (po dwa pasy w każdą stronę) i kolejowej. Rozpoczyna się na Półwyspie Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Przebiega przez istniejącą pięciokilometrową tamę i wyspę Tuzła i dalej nad Cieśniną Kerczeńską dociera do terytorium Krymu. Czas przejazdu samochodem tej trasy ma wynosić 15 minut.
PAP / ALEXANDER NEMENOVPOOL
3 Koszt budowy mostu to 227,9 mld rubli (ponad 3,6 mld USD). Głównym wykonawcą projektu jest firma Strojgazmontaż (SGM) Arkadija Rotenberga, biznesmena uważanego za bliskiego przyjaciela Putina. Strojgazmontaż został wybrany bez przetargu, z powodu braku konkurentów. Przystąpienie do konkursu rozważał inny uważany za zbliżonego do Kremla biznesmen Giennadij Timczenko, ale ostatecznie zrezygnował. Podwykonawcą jest firma Mostotrest, również należąca do Rotenberga, która otrzymała kontrakt na 96,6 mld rubli (ponad 1,5 mld USD).
PAP / ALEXANDER NEMENOVPOOL
4 Rotenberg jest objęty zachodnimi sankcjami w związku z aneksją Krymu i wspieraniem przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy. Sankcje uniemożliwiają wsparcie kapitałowe z Zachodu i zatrudnienie zachodnich podwykonawców. SGM ma doświadczenie głównie w budowie gazociągów i związanej z nimi infrastruktury. Nigdy przedtem firma nie budowała mostów i jest zmuszona w tym celu zatrudniać podwykonawców.
PAP / ALEXANDER NEMENOVPOOL
5 To, jak wykorzystywany będzie most, zależy od tras dojazdowych po obu stronach cieśniny - w rejonie Kercza oraz w Kraju Krasnodarskim. Wciąż są one budowane. Inwestycja była sporym obciążeniem dla budżetu. Z jej powodu zaniechano finansowania innego ważnego obiektu transportowego - mostu przez rzekę Lenę w Republice Jakucji w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Przy czym, władze zapewniają, że z tego projektu nie zrezygnowano całkowicie i że budowa rozpocznie się po 2020 roku.
PAP / ALEXANDER NEMENOVPOOL