Jak poinformowali politycy Sojuszu na konferencji prasowej, Andrzej Rozenek, który jest zarazem kandydatem tej partii na prezydenta stolicy, znajdzie się na czele listy komitetu SLD Lewica Razem do Rady Warszawy w okręgu obejmującym Śródmieście i Ochotę. Córka b. prezydenta i pierwszego sekretarza KC PZPR w latach 1981-1989 gen. Wojciecha Jaruzelskiego, Monika Jaruzelska, ma być "jedynką" na Pradze Południe i w Rembertowie, a b. polityk Unii Wolności i Twojego Ruchu oraz założyciel inicjatywy Wolność i Równość, filozof Jan Hartman - na Woli. Hartman w ostatnich latach mieszkał w Krakowie, jednak - jak poinformowano na konferencji - obecnie przenosi się do Warszawy; od października będzie wykładał na UW.

Reklama

Ponadto liderami list SLD Lewica Razem do stołecznej rady miasta będą: wiceszef Sojuszu i szef warszawskich struktur partii Sebastian Wierzbicki (Mokotów), b. rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Kozłowska (Bielany, Żoliborz), sekretarz generalny Stronnictwa Demokratycznego Jan Artymowski (Praga Północ i Białołęka), rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska (Targówek, Wawer i Wesoła), b. poseł i redaktor naczelny "Dziennika Trybuna" Piotr Gadzinowski (Wilanów, Ursynów) oraz b. wieloletni stołeczny radny, obecnie prezes Szpitala Praskiego Andrzej Golimont (Bemowo, Ursus, Włochy).

- Wokół tej dwunastki liderów już są tworzone bardzo mocne listy, bo na kolejnych miejscach również będziemy mieli postaci, o których państwo słyszeli - i to zarówno interesując się tą wielką polityką krajową, jak również stołecznym samorządem - zapowiedział Wierzbicki. Wśród startujących z list SLD znajdą się również - jak mówił - działacze wspólnot mieszkaniowych i rad spółdzielni oraz osoby aktywne w swoich społecznościach.

Działacze Sojuszu przedstawili również w poniedziałek "jedynki" swojego komitetu w wyborach do sejmiku wojewódzkiego w Warszawie. W okręgu obejmującym Mokotów, Śródmieście, Ursynów, Wilanów i Ochotę o reelekcję ubiegać się będzie obecna radna i b. szefowa warszawskiego SLD Katarzyna Piekarska. W okręgu obejmującym Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola i Żoliborz liderką listy Sojuszu będzie b. warszawska radna i b. posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. W okręgu Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła "jedynką" na liście SLD Lewica Razem będzie b. posłanka oraz b.szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Danuta Waniek.

Na konferencji prasowej zwołanej na Placu Hallera, na Pradze Północ, głos zabrał również Andrzej Rozenek, który wskazał m.in. na potrzebę zmian w polityce lokalowej stolicy. Miasto powinno - według niego - preferować niektóre rodzaje przedsiębiorstw, w tym znikające zawody, w dostępie do lokali.

Reklama

- Chcę tutaj złożyć taką obietnicę przed państwem, że jeżeli zostanę prezydentem Warszawy, to wszystkie znikające zawody - typu szewc, typu zegarmistrz - dostaną potężne wsparcie z miasta - oświadczył kandydat SLD na prezydenta. - Nie może być tak, że Warszawa będzie tylko miastem banków i ekskluzywnych sklepów - dodał.

Polityk opowiedział się też za zwiększaniem puli środków rozdzielanych w ramach budżetów partycypacyjnych. - Chcemy, żeby warszawianki i warszawiacy mieli coraz więcej do powiedzenia, jeżeli chodzi o inwestycje w mieście, i coraz więcej decydowali w sprawach tego, co się dzieje z ich otoczeniem - podkreślił.

Rozenek zwracał też uwagę na nierówności pomiędzy prawobrzeżną i lewobrzeżną częścią Warszawy. - One są nierówno traktowane. Praga zawsze była traktowana gorzej, Praga zawsze była tą częścią Warszawy wykluczoną, zapomnianą - mówił. Tymczasem - jak przekonywał kandydat - Praga "może być piękna" i "może być wspaniałym miejscem dla wypoczynku". Zwrócił w tym kontekście uwagę na zagospodarowanie Placu Hallera, który - jak ocenił - stał się miejscem, gdzie seniorzy mogą wypocząć przy tężniach, a dzieci - bawić się.