Aleksander Kwaśniewski apelował do udziału w wyborach europejskich 25 maja. Były prezydent wziął udział w Konwencji w Warszawie koalicji Europa Plus Twój Ruch.

Reklama

Przekonywał, że głosowanie na kandydatów Europy Plus Twój Ruch to poparcie europejskiej integracji i mocniejszych struktur europejskich. Jak mówił, program koalicji zawiera się w dwóch słowach: więcej Europy. Kwaśniewski mówił, że oznacza to więcej szans na korzystne rozstrzyganie kwestii energetycznych i dyplomatycznych.

Były prezydent przestrzegał też przed Nową Prawicą Janusza Korwin-Mikkego, która, jak stwierdził, chce Europę zniszczyć. Kwaśniewski powiedział, że ta frakcja jest gotowa przerobić budynki europejskie na miejsca - jak mówił - publicznych uciech. Polityk dodał, że w tych wyborach nie ma miejsca na wrogów Unii Europejskiej i nie można w nich głosować na proponujących samounicestwienie.

Kwaśniewski przyznał też, że współpraca z Januszem Palikotem bywa trudna, ale jest za to szczera. Jak powiedział, coraz częściej dochodzi do wniosku, że nie łatwa, a trudna ale szczera współpraca jest dużo lepsza niż zakłamana szorstka przyjaźń. "Szorstka przyjaźń" to określenie stosunków między Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem z czasów, kiedy Kwaśniewski był prezydentem, a Miller premierem.

Janusz Palikot przekonywał, że głosowanie na koalicję Europa Plus Twój Ruch jest szansą dla liberalnych wyborców. Mówił, że alternatywą jest Platforma Obywatelska, która przez 7 lat rządów - jak ocenił - niczego nie była w stanie załatwić, precyzując, że chodzi o związki partnerskie, in vitro i ustawę aborcyjną. Palikot dodał, że Europa Plus Twój Ruch jest dobrym wyborem dla ludzi o poglądach lewicowych, którzy mogą wybierać pomiędzy nią, a szefem SLD Leszkiem Millerem. Palikot mówił bowiem, że Miller jest politykiem prorosyjskim, a jego formacja jest proukraińska.

Podczas konwencji zostali po raz kolejny przedstawieni liderzy list Europy Plus Twój Ruch.