Komitet polityczny PiS, po wyznaczeniu kandydatów do Senatu, w przyszłym tygodniu zajmie się listami do Sejmu.

Reklama

Jak wynika z rozmów, jakie PAP przeprowadziła z szefami struktur okręgowych PiS, do Senatu startować będzie większość z dotychczasowych senatorów. Wyborcy będą też mogli zagłosować na osoby dotychczas niezwiązane z polityką, głównie ze środowisk akademickich i artystycznych.

PiS w warszawskim okręgu obejmującym dzielnice: Praga-Północ, Praga-Południe, Rembertów, Targówek i Wesoła wystawi wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego.

Katarzyna Łaniewska, aktorka znana m.in. z serialu "Plebania" czy filmu "Kogel-Mogel", ma startować z okręgu obejmującego warszawskie dzielnice: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola.

W okręgu, w skład którego wchodzą: Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów PiS będzie reprezentować aktorka filmowa i teatralna Anna Chodakowska.

Partia ma problem z tym kogo wystawić w okręgu obejmującym warszawskie dzielnice Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Propozycję startu mieli otrzymać m.in. satyryk Jan Pietrzak i b. europosłanka PiS Ewa Tomaszewska, jednak odmówili.

W jednym z mazowieckich okręgów kandydować będzie dotychczasowy senator Piotr Andrzejewski.

Żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego, Beata Gosiewska będzie prawdopodobnie kandydować z okręgu obejmującego południowe powiaty województwa świętokrzyskiego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do PiS w tym regionie. Jednak politycy partii, z którymi rozmawiała PAP, nie chcieli potwierdzić tej informacji. "Do czasu posiedzenia komitetu politycznego nie chcę udzielać tego typu informacji" - powiedział poseł PiS z regionu Krzysztof Lipiec.

Reklama

Kandydatem z północnego okręgu w Świętokrzyskiem będzie były wicewojewoda i członek zarządu województwa, obecnie radny sejmiku Lech Janiszewski.

Propozycję startu do Senatu w jednym z krakowskich okręgów dostała Zuzanna Kurtyka. Zmierzy się z kandydatem PO w tym okręgu, którym jest b. szef MON Bogdan Klich.Jak wynika z rozmów PAP z politykami PiS, większość kandydatów partii do Senatu na Warmii i Mazurach to osoby, które nie były dotychczas politykami tej partii. Wyjątkiem jest, starający się o reelekcję w okręgu elbląskim, senator Sławomir Sadowski.

W okręgu ostródzko-iławskim wystartuje historyk, specjalizujący się w dziejach najnowszych, b. pracownik IPN Jan Żaryn.

Z okręgu olsztyńskiego kandyduje założyciel Związku Tatarów Rzeczypospolitej, politolog z Olsztyna Selim Chazbijewicz. Kandydatem PiS do Senatu z Mazur może być mec. Bogdan Borkowski, adwokat znany m.in. z reprezentowania rodziny Olewników.

Wśród kandydatów z okręgu gorzowskiego wymienia się z kolei byłego wiceszefa MSWiA i doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Marka Surmacza oraz senatora Władysława Dajczaka.

Kandydatem z okręgu szczecińsko-polickiego ma być senator Krzysztof Zaremba. Z jednego z okręgów obejmujących teren poza Szczecinem wystartuje najprawdopodobniej radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Subocz.

Do Senatu w województwie lubelskim chcą kandydować obecni trzej senatorowie PiS, a także kilka innych osób. Z listy PiS w poprzednich wyborach do Senatu zostali wybrani: Ryszard Bender, Grzegorz Czelej i Stanisław Gogacz. Jednak - jak twierdzą informatorzy PAP - nie wszyscy będą mogli wystartować. Ostateczną decyzję podejmie piątkowy komitet.

W województwie dolnośląskim PiS chce wystawić m.in. byłego rektora wrocławskiej Akademii Muzycznej Marka Dyżewskiego. Były również prowadzone rozmowy z założycielem i przewodniczącym "Solidarności Walczącej" Kornelem Morawieckim.

Michał Seweryński, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, będzie zabiegał o głosy wyborców w okręgu sieradzkim.