Kandydatów do Senatu z Wrocławia, okręgów wrocławskiego i legnicko-jeleniogórskiego zaprezentował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który sam wystartuje w wyborach do Sejmu z pierwszego miejsca w Legnicy.

Reklama

"Popieramy osoby, które dają gwarancję dobrej, rzetelnej pracy dla całego Dolnego Śląska. Jestem przekonany, że tym ludziom możemy zaufać. My im ufamy i prosimy o głosy 9 października" - mówił marszałek.

We Wrocławiu kandydatami PO do Senatu będą: b. prezes IPN, obecny senator Leon Kieres oraz prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej prof. Alicja Chybicka.

"Liczymy, że kandydatura prof. Chybickiej da pozytywne emocje. (...) Jestem przekonany, że jej aktywność w Senacie będzie z pożytkiem dla dzieci i wszystkiego co robiła przez wiele lat. Leon Kieres jest ojcem samorządu, nie tylko dolnośląskiego, ale w całym kraju - to osoba wysokiej jakości moralnej, przygotowana do pracy legislacyjnej, z opinią bardzo dobrego parlamentarzysty" - powiedział Schetyna.

Chybicka zapowiedziała, że jeśli zostanie senatorem, to nie zrezygnuje z pracy we wrocławskiej klinice. "Nie zamierzam zostawić moich dzieci, bo nie mogłabym bez tego żyć. W Senacie będę mogła zrobić bardzo dużo dla ponad 7 mln dzieci. Wiele zostało już przez ten rząd zrobione, ale jest jeszcze dużo pracy przed nami" - zaznaczyła.Kieres podkreślił, że obecnie jest jednym z dwóch senatorów, którzy "prowadzą" ustawy, sam pisze i przygotowuje projekty ustaw. "Nie jestem nawiedzonym samorządowcem, który uważa, że Senat będzie izbą samorządową. Ci, którzy tak mówią, nie wiedzą o czym mówią. Senat ma być bowiem izbą samorządową poprzez lepsze promowanie inicjatyw samorządowych" - dodał.

Reklama

W okręgu wrocławskim kandydatem PO do Senatu będzie obecny poseł, wiceminister pracy Jarosław Duda. "To filar Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Odpowiada za sprawy osób niepełnosprawnych, koordynuje wsparcie dla organizacji samorządowych. Trudno wyobrazić sobie politykę społeczną rządu bez niego" - mówił o kandydacie Schetyna.

W okręgu legnicko-jeleniogórskim kandydatami do Senatu będą: działacz opozycji z czasów PRL, b. europoseł Józef Pinior i dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.

Wśród kandydatów do Sejmu znaleźli się m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu wrocławskim, a także obecny poseł Robert Kropiwnicki, b. prezydent Jeleniej Góry Zofia Czernow i członek zarządu woj. dolnośląskiego Jerzy Łużniak.

Schetyna zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawiony zostanie kandydat PO do Senatu z okręgu świdnicko-wałbrzyskiego, którym będzie poseł Wiesław Kilian.