"Chcemy bardzo wyraźnie skupić się na aspektach bezpieczeństwa, bezpieczeństwa socjalnego, społecznego" - mówił na sobotniej konferencji prasowej w Warszawie prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Reklama

PSL chce m.in. zaproponować, żeby absolwenci wyższych uczelni, którzy maja problemy ze znalezieniem pracy, byli zatrudniani przez instytucje publicznie. "Nowe nabory, nowe zatrudnienie może być uwarunkowane posiadaniem wykształcenia wyższego, więc byłoby to naturalne tworzenie miejsc pracy dla absolwentów wyższych uczelni" - ocenił Pawlak.

Rada Naczelna Stronnictwa przyjęła też projekt deklaracji politycznej, która ma być zalążkiem programu wyborczego. "Dla nas głównym odniesieniem jest człowiek, jego godność, dobra praca dla każdego. Jeżeli chodzi o generalne zasady to opieramy się o subsydiarność, solidarność, spokój - to oznacza normalność" - wyjaśnił szef Stronnictwa.

Główne cele, jakie partia stawia sobie w deklaracji, to zapewnienie pomyślności dla Polaków (bezpieczeństwo socjalne i praca) oraz nastawienie gospodarki na eksport.

Ludowcy chcą też w kampanii podnosić kwestie bezpieczeństwa żywności, zwłaszcza w związku z zatruciami wywołanymi groźnym szczepem pałeczki okrężnicy.

"W kontekście tego, co się dzieje w Europie bardzo ważne jest, aby z jednej strony zadbać o bezpieczną, zdrową żywność i Polska może być tu liderem europejskim, ale też zadbać o to, żeby można było tę żywność nie tylko sprzedawać na rynku europejskim, ale także eksportować" - mówił Pawlak.

PSL chce też przekonywać Polaków do bezpiecznej, zielonej energii, a w swoich działaniach pracować nad pewnością dostaw surowców. Rada Naczelna ugrupowania opowiedziała się też za przeprowadzeniem referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce.

Reklama



W przyjętej uchwale w sprawie obciążeń przy spłacie rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych Rada Naczelna krytycznie odnosi się do decyzji Sejmu, który odrzucił propozycję Stronnictwa w tej sprawie.

"Inicjatywa PSL zmierzająca do zmniejszenia dodatkowych nieuzasadnionych obciążeń przy spłacie kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych tworzyła korzystne warunki dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty na cele mieszkaniowe" - piszą ludowcy.

Rada Naczelna zobowiązała senatorów Stronnictwa do wniesienia poprawki, której celem ma być ochrona konsumentów "przed niewłaściwymi praktykami sektora bankowego". Pawlak chciał, by do przeliczania rat kredytów w walutach stosowano średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień spłaty, a kredytobiorca ma też mieć możliwość spłaty rat w walucie, a nie w złotych.

Rada Naczelna przeciwstawiła się też próbom wprowadzenia takich zmian w prawie spółdzielczym, które "mogą doprowadzić do degradacji idei spółdzielczości, stoją w sprzeczności z międzynarodowymi zasadami spółdzielczymi oraz do przejęcia majątku, będącego własnością spółdzielni". Rada zobowiązała klub poselski PSL o odrzucenie takich zmian w projekcie PO.

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, autorstwa PO, zakłada m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową oraz zmiany administratora, udział w majątku wspólnym spółdzielni, realny wpływ na zarządzanie, możliwość kontrolowania działań zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców.

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że we wtorek zbiera się komitet zarządzający rynkami rolnymi UE. Zostanie na nim podjęta decyzja co do sposobu rozdysponowania środków na rekompensaty dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku obecności bakterii E.coli w żywności. Jak podkreślił, w piątek zaproponowano, żeby kwota rekompensat wynosiła 210 mln euro.

Rada Naczelna zdecydowała, że konwencja wyborcza, która będzie zatwierdzać listy kandydatów na jesienne wybory do Sejmu, odbędzie się 25 czerwca w podwarszawskim Karolinie - siedzibie zespołu Mazowsze.