Zakupy

Kiedy plan zdobycia karpia bądź ciasta na wigilijny stół nie ma już szans powodzenia?

Przed samymi świętami większość sklepów wydłuża czas otwarcia. Wszystko po to, by ułatwić kupienie prezentu odłożone na ostatnią chwilę. Jednak już w pierwszy i drugi dzień świąt wszystko będzie zamknięte. Działać mogą tylko stacje benzynowe, niektóre apteki i małe sklepy osiedlowe.

Szefowie sklepów wiedzą, że wielu klientów pracujących do późnego wieczoru nie ma za wiele czasu na przedświąteczne zakupy. By im pomóc godziny otwarcia sklepów przed świętami są wydłużane. I tak 21, 22 i 23 grudnia duże sklepy w całym kraju będą otwarte do godziny 21 lub 22. W niektórych z nich, jak np. w warszawskich Złotych Tarasach, gdzie uruchomiono nawet tzw. pogotowie prezentowe, sklepy będą otwarte aż do godziny 23. Także największe salony Empiku będą otwarte do tej godziny. W wielu mniejszych zakupy będzie można robić do godziny 22.

Reklama

Jednak już w Wigilię można zapomnieć o tak późnych zakupach. Niektóre sklepy, jak Galeria Wileńska w Warszawie w ogóle będą zamknięte. Inne, jak sklepy sieci Tesco, Kaufland, Billa, Makro oraz Globus, w tym roku handlować będą tylko do godz. 14. Taka godzina zamknięcia to efekt porozumienia szefów sieci ze związkowcami, którzy walczyli o krótszy dzień pracy dla pracowników supermarketów. Większość innych centrów handlowych i supermarketów zamykać się będzie najpóźniej o godzinie 15. Najdłużej otwarte będą sklepy Albert, w których tego dnia zakupy można będzie robić aż do godziny 16.

Kto się nie wyrobi z zakupami przed świętami, potem może mieć poważne problemy. Zgodnie z ustawą zakazującą handlu w dni świąteczne wszystkie, tak duże jak i mniejsze sklepy, będą zamknięte 25 i 26 grudnia. Jedynie na niektórych stacjach benzynowych będzie można zrobić małe zakupy. Stacje będą oczywiście otwarte, bo, podobnie jak apteki, należą do placówek usługowych wykonujących prace konieczne ze względu na ich społeczną użyteczność. Nie obowiązuje ich więc restrykcyjne prawo handlowe. Jednak nie na każdej stacji będzie można skorzystać ze sklepiku ba∂ź kawiarnii.

>>>Czytaj dalej>>>

Reklama



Wigilijne potrawy

Zamiast gotować, można kupić. Ale czy jeszcze mamy szansę na zamówienie gotowych dań świątecznych w dobrych restauracjach?

Jeszcze kilka lat temu firm zajmujących się świątecznym cateringiem nie dla firm tylko zwykłych klientów było niewiele. Dziś jednak prawie każda restauracja ma specjalną wigilijną ofertę cateringową. Coraz więcej Polaków decyduje się też na kupno gotowych dań na święta. Wybór jest ogromny: od ekskluzywnych potraw z najlepszych restauracji, po domowe dania przygotowywane przez małe bary.

Wszędzie jednak w tym roku chętnych jest tak dużo, że trzeba się pospieszyć z zamówieniami. -- To już ostatni dzwonek, by zamawiać coś z wyprzedzeniem - mówi Aneta Kobyłecka z działu marketingu cukierni Bikle, która w tym roku oprócz kilkunastu propozycji ciast i deserów oferuje także dania wytrawne: od bigosu i czerwonego barszczu, po kaczkę w pomarańczach i pasztet Gerwazy. - Potrawy te będą w sprzedaży nawet w Wigilię. Jednak nie gwarantujemy, że wtedy jeszcze będzie pełen wybór. Wszystko zależy od tego, jak wielu będzie na nie chętnych - dodaje Kobyłecka.

Podobnie jest i w innych restauracjach. Zamówienia na świąteczne potrawy są przyjmowane tylko dziś, najdalej jutra. - Pracujemy tylko do 23 grudnia i kto się nie pospieszy nie będzie miał jak odebrać potraw - zapewniają pracownicy restauracji Basket Catering. W samą Wigilię gotowe dania będzie można kupić już tylko w supermarketach.

E-zakupy

Może więc łatwiej będzie zrobić zakupy przez internet i tu zdobyć prezenty czy bożonarodzeniowe potrawy?

Niestety grudzień to okres „szczytu paczkowego”. Oznacza to, że Poczta Polska i firmy kurierskie często nie radzą sobie z terminową dostawą przesyłek. Tak więc odkładanie zakupów prezentów na ostatnią chwilę, nawet przez Internet, nie jest dobrym pomysłem. Przed zakupami na ostatnią chwilę ostrzegają Alma24, czyli interentowe sklepy sieci delikatesów Alma czy Empik.com.\

>>>Czytaj dalej>>>



Szukając teraz prezentu w internecie, lepiej sprawdzić czy e-sklep gwarantuje dowiezienie przesyłki przed Wigilią. Niektóre oferują taką możliwość. Na przykład sklep internetowy z elektroniką Neo24.pl, zapewnia dostarczenie przesyłki przed świętami nawet tym klientom, którzy złożą zamówienie na dzień przed Wigilią (do południa), ale tylko w przypadku niektórych towarów.

W największym e-sklepie z książkami, muzyką i grami Merlin.pl, by otrzymać przesyłkę przed świętami, klienci muszą złożyć zamówienie najpóźniej do końca dzisiejszego dnia. - Klient musi wybrać opcję dostawy towaru kurierem i odbioru przesyłki osobiście w paczkomatach InPostu lub kioskach Ruchu. W Warszawie można dodatkowo złożyć zamówienie na dzień przed Wigilią, ale paczkę trzeba odebrać osobiście w jednym z naszych punktów odbioru - mówi Agata Czarnowska, rzeczniczka Merlin.pl.

Jednak kupując w internetowym sklepie lepiej sprawdzić w regulaminie, jak można zrezygnować z zamówienia i - co ważne - kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy. Jeden z e-sklepów informuje na przykład, że z oddaniem przelanych pieniędzy może czekać nawet 14 dni. Warto pamiętać, że nietrafiony zakup można zwrócić. Jest na to 10 dni od daty zawarcia umowy. Towar trzeba jednak odesłać na swój koszt.

Urzędy

Czy Wigilia to dobry dzień na załatwianie urzędowych spraw?

Choć zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że Wigilia nie jest urzędowo dniem wolnym od pracy i zazwyczaj większość osób tego dnia pracuje, to w tym roku jest inaczej. Ponieważ drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę, pracodawcy są zobowiązani oddać pracownikom dzień wolnego. Większość urzędów i instytucji postanowiło więc oddać wolne w czwartek, czyli w Wigilię. Z tego powodu drzwi większości urzędów będą 24 grudnia zamknięte dla klientów i petentów.

W Warszawie zamknięte będą zarówno urzędy miejskie, jak i dzielnicowe. W godz. 8 - 16 otwarty będzie tylko Urząd Stanu Cywilnego przy ul. gen Andersa 5, ale będzie on pełnił tylko dyżur w sprawie rejestracji narodzin i zgonów. We Wrocławiu nieczynne będą urzędy: miejski i marszałkowski. Będzie za to czynny urząd wojewódzki: pracownicy podzielili się na tych, którzy odbiorą wolne w Wigilię i tych, którzy woleli wolne w Sylwestra. W Jaśle wszystkie urzędy będą otwarte, ale za to znacznie krócej, bo tylko do godziny 12.30.

>>>Czytaj dalej>>>



Banki

Czy wysyłając przelew w Wigilię dojdzie on na święta do adresata?

Wprawdzie większość placówek banków będzie otwarta w Wigilię, ale będą one działały krócej. Bank Spółdzielczy planuje działać do godziny 12, lub 13 w zależności od decyzji dyrektorów placówek. Podobnie jest w DZ Banku. Odziały BRE Banku, banku Millenium i PKO BP będą otwarte do godziny 14 lub jeżeli są one w centrach handlowych to nawet do godziny 15. Jednak przelewy zarówno te przyjmowane w placówkach jak i zlecane za pomocą kont internetowych mogą już być większym problemem. W zależności od banku tylko przelew zlecony w miarę wcześnie (w BS - do 9.30, DZ Banku do 13 a w Millenium do godziny 14) dojdzie jeszcze tego samego dnia. Złożone później zostaną zaksięgowane w pierwszy roboczy dzien po świętach, czyli dopiero w poniedziałek 28 grudnia.

Nagłe wypadki

Czy podczas świąt możemy liczyć na pomoc, gdy wydarzy się nam wypadek?

- W święta normalnie pracujemy - mówi Rafał Mrozowski, z firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance. - Jeśli pogoda się utrzyma, na pewno na czas świąt wzmocniona zostanie obsada sekcji technicznej, obsługującej samochody - dodaje Mrozowski. Jeśli pogoda jest dobra, podczas świąt telefonów na call center jest mniej niż zwykle. Częściej zdarzają się tylko telefony z prośbą o numer do lekarza, gdy klientów skarżą się na skutki przejedzenia. Z danych Mondial Assistance wynika, że to około 4 proc. wszystkich telefonów. Najwięcej jest interwencji związanych z holowaniem aut (blisko połowa) lub naprawą pojazdu na miejscu zdarzenia (jedna czwarta).

Jednak przy dużej liczbie zgłoszeń, może pojawić się problem z dostawcami usług, np. z holownikami. Jeśli spóźniają się, należy interweniować nie u niego, ale w call center operatora. Wtedy w miarę możliwości znajdzie on innego usługodawcę.

>>>Czytaj dalej>>>



SMS-i rozmowy przez komórkę

Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w wigilijny wieczór nie będzie można dodzwonić się do najbliższych, którzy nie spędzają go z nami? Czy odbiorą nasze SMS-y?

Wzmożony ruch w telefonii komórkowej w święta Bożego Narodzenia rozkłada się na trzy dni. Inaczej jest w Sylwestra. Wtedy liczba wysłanych SMS gwałtownie rośnie między 23.30 a 1.30, a szczyt osiąga tuż po północy. Do tego dochodzi większa niż w godzinach szczytu w zwykły dzień liczba rozmów. W efekcie w noc sylwestrową pojawiają się większe lub mniejsze problemy z łącznością komórkową.

Andrzej Pomarański z biura prasowego Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era i Heyah podkreśla, że co roku operatorzy przygotowują się zarówno do Świąt, jak i Sylwestra, tak aby móc obsłużyć większy ruch. W tym okresie nie prowadzi się modernizacji sieci i nie instaluje się nowych wersji oprogramowania. - Chodzi o to by, by sieć miała jak największą pojemność - mówi Pomarański.

W Święta i Sylwestra, tak jak w każdy inny dzień może jednak dojść do lokalnych awarii. Problemy - tak jak każdego zimowego dnia - może sprawić też pogoda, np. silny śnieg może oblepić anteny stacji nadawczo-odbiorczych i zmniejszyć moc sygnału. Z powodu śnieżyc może też dojść do awarii sieci energetycznych. W takiej sytuacji stacje bazowe sieci komórkowych najpierw będą działały wykorzystując zasilanie awaryjne, a gdy usuwanie awarii w energetyce będzie się przedłużać część z nich może zamilknąć.