"Chcielibyśmy ponownie dać okazję reprezentantom i reprezentantkom obu środowisk do poznania się, wymienienia doświadczeniami i zastanowienia się nad potencjałem jaki dajewspólne przeciwstawienie się uprzedzeniom" - piszą twórcy warsztatów na stronach Kampanii Przeciwko Homofobii.

Reklama

W trakcie krakowskich rozmów chcą zebrać 20 osób: dziesięcioro homoseksualistów i dziesięcioro Żydów. Przedstawiciele obu mniejszości w Polsce zastanowią się nad własną tożsamością, przenalizują mechanizmy, powiązania homofobii i antysemityzmu oraz poszukają wspólnych strategii działań na rzecz tolerancji.

Według Kampanii, choć między obiema grupami jest dialog, to brakuje współpracy. Tymczasem, jak piszą, "po nakreśleniu tego, co łączy (i dzieli) polskich Żydów oraz gejów i lesbijki w doświadczaniu opresji można stworzyć wspólny front przeciwdziałania aktom nietolerancji, antysemityzmu i homofobii".

To nie pierwsza taka inicjatywa Kampanii. W 2005 roku wraz ze Stowarzyszeniem Żydowskim Czulent, Stowarzyszeniem Szterndlech oraz Israeli Gay Youth zorganizowała cykl imprez dotyczących antysemityzmu i homofobii.