Łukasz Pałucki - znany działacz gejowski i lewicowy polityk - powiedział DZIENNIKOWI, że środowisko upatruje w świętowaniu rocznic związanych z narodzinami Władysława IV Wazy szanse na promocje swych idei. "Chcemy co kilka miesięcy organizować duże imprezy - w czerwcu, w rocznicę urodzin Wazy, a w październiku, w rocznicę narodzin Władysława Trzeciego Jagiellona zwanego Warneńczykiem".

Pałucki twierdzi, że o ile o homoseksualizmie Warneńczyka mówi się sporo, to o skłonnościach syna Zygmunta III Wazy - wciąż za mało. Tymczasem - jak dowodzi Pałucki - Władysław IV Waza był znanym amatorem "mężołóstwa" oraz "paziolubstwa".

"Zapraszam na stronę gejowo.pl. Tam można przeczytać historyczne opracowanie Sergiusza Wróblewskiego, by poznać poczynania naszego króla" - przekonuje Pałucki.

>>>Przeczytaj artykuł o homoseksualnych skłonnościach Władysława IV Wazy

Debata historyczna w oparciu o owo opracowanie odbyła się w Warszawie już w weekend. Geje fetowali wówczas zbliżającą się rocznicę przed kolumną Zygmunta.

Pałucki twierdzi, że akcjom czczenia pamięci polskich królów o skłonnościach homoseksualnych będą patronować liderzy polskiej lewicy. SdPl ma zaangażować się w organizację krakowskich imprez związanych z urodzinami Warneńczyka.