Im bliżej do gdańskich obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizyty Władimira Putina na Westerplatte, tym więcej jest rosyjskich ataków. Tym razem jednak uderzają już nie media czy prokremlowscy historycy.

Reklama

>>> Tusk: Nie będę reagował na zaczepki Rosjan

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) w poniedziałek opublikuje książkę "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45". O tym, co się w niej znajdzie, mówił rzecznik SWR Siergiej Iwanow. Według niego, książka zawiera "analizy polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski, pisma polityczne i zapisy rozmów ambasadorów, raporty attaches wojskowych i wybór telegramów informacyjnych misji dyplomatycznych".

Iwanow nie pozostawił też wątpliwości co do wydźwięku owych "analiz". "Polska wzięła bezpośredni udział w rozbiorze Czechosłowacji, za zgodą III Rzeszy snuła agresywne plany w stosunku do Litwy i - jeśli sądzić na podstawie wypowiedzi różnych polityków - nie odmówiłaby wspólnej wojny z Niemcami przeciwko ZSRR" - oświadczył. Jego słowa przytoczyło radio "Gołos Rossii".

>>> MSZ o rosyjskim filmie: Przejaw nerwowości

"Swoją krótkowzroczną polityką Warszawa sama pozbawiła się ewentualnych sojuszników i faktycznie zdolności do przeciwdziałania hitlerowskiej agresji" - dodał rzecznik SWR.

Ale to nie koniec zarzutów. Zdaniem Iwanowa, "dzisiaj politycy kilku krajów wschodnioeuropejskich podejmują aktywne próby zrewidowania historii II wojny światowej - zgodnie ze swoimi obecnymi politycznymi potrzebami". "W Polsce zwykło się uważać, że kraj ten padł ofiarą agresji. Faktu tego nikt nie kwestionuje. Jednak mało który z odpowiedzialnych polskich polityków zadaje sobie pytanie, co zrobiła Warszawa, aby nie dopuścić do rozpętania wojny" - mówił przedstawiciel SWR.

Zdaniem rzecznika, "przypomnienie o tym wszystkim wydaje się konieczne w przededniu (rocznicy) tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat". "Myślę, że na razie ujawnione zostaną nie wszystkie sekrety polskiej polityki z lat przedwojennych" - zaznaczył.