"W związku ze skandalicznym działaniem posła Janusza Palikota związanym z konkursem na Europejską Stolicę Kultury 2016 żądamy zaprzestania działań oczerniających Poznań, jako miasto kandydackie i przeprosin dla jego mieszkańców. W przeciwnym wypadku rozpoczniemy działania obywatelskiego nieposłuszeństwa związane z każdą obecnością posła Palikota w Poznaniu" - poinformowali członkowie Stowarzyszenia.

Reklama

22 sierpnia Palikot na swoim blogu opublikował list do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, w którym nazwał Poznań antywzorcem wśród miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016 roku. Jego zdaniem odpowiedzialny za kulturę wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc instrumentalnie traktuje działania kulturalne w mieście. "Dlatego niech już Hinc zostanie sobie teatralnym królem Poznania. Europejską Stolicą Kultury powinno być inne miasto. To bez Hinca. O to apeluję i o to proszę" - napisał w liście do ministra Palikot.

Przeciwko działaniom Palikota zaprotestował też poznański poseł PO Dariusz Lipiński. Jak podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, szkodzi on Poznaniowi w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Lipiński skrytykował Palikota na swoim blogu i zadeklarował wsparcie dla działań Stowarzyszenia "Lepszy Świat".

"Przyłączam się do ich akcji. Po wakacjach, gdy zbierzemy się z innymi poznańskimi posłami, zastanowię się, w jaki inny sposób oddziaływać w tej sprawie. Dla mnie w tej chwili najważniejsze jest pokazanie, że Palikota nie należy traktować poważnie - to jedyny sposób, by osłabić tę szkodę, którą wyrządził miastu starającemu się o tytuł ESK" - powiedział Lipiński.

Poseł poradził Palikotowi we wpisie na swoim blogu, by ten zamiast "bredzić", zabrał się do roboty. Jego zdaniem fakt, że Bronisław Komorowski przegrał wybory prezydenckie w Lublinie to wina Janusza Palikota. "Jest więc poważny powód, aby Janusz Palikot - szef Platformy na Lubelszczyźnie - wziął się wreszcie do roboty" - napisał w swoim blogu Lipiński. "Widać, że Palikot nie ma dobrej woli, to jest człowiek, który gra tylko na siebie i szkodzi Platformie" - dodał.

Reklama

Palikot zaatakował Poznań, jako kandydata do tytułu ESK 2016 i wiceprezydenta Hinca po tym, jak samorządowiec zwrócił uwagę szefowej teatru Ósmego Dnia, że miesza instytucję kulturalną do polityki. Teatr Ósmego Dnia w lipcu napisał list, w którym jego twórcy wyrazili swoje poparcie dla stylu uprawiania polityki Janusza Palikota, kiedy to poznański europoseł Filip Kaczmarek wystąpił z wnioskiem o wykluczenie Palikota z partii za jego publiczne wypowiedzi na temat byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podpisali się pod nim jako "Teatr Ósmego Dnia".

ReklamaWedług artystów Polacy w wyborach 10 lipca "nie głosowali na patriotyczno-narodową wersję Polski - tylko na Polskę, w której istnieje i ma prawo głosu >>skandalista

Teatr Ósmego dnia jest legendą polskiego niezależnego życia kulturalnego lat 70. i 80. Od czasu powrotu z emigracji funkcjonuje w Poznaniu, jako miejska instytucja kultury finansowana z budżetu miasta.

24 września o losie Janusza Palikota w Platformie Obywatelskiej zdecyduje sąd partyjny. Wykluczenia Palikota z PO domaga się europoseł Platformy Filip Kaczmarek, w związku z wypowiedziami dotyczącymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego - m.in. o potrzebie zbadania, czy Kaczyński nie był pod wpływem alkoholu, gdy wchodził na pokład samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.