"To dopiero początek kwitnienia. Jednak za dwa - trzy dni azalie zakwitną w pełni. W tym roku ochłodzenie i przymrozki opóźniły nieco kwitnienie" - powiedział Steliga.

Reklama

Kwitnienie trwa 10 - 12 dni, a żółte kwiaty wydzielają bardzo piękny zapach. Pojawiają się przed rozwojem liści, więc są bardzo dobrze widoczne.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najbardziej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych.

"Legenda głosi, że azalie nie pojawiły się tutaj bez udziału człowieka - zasadzono je na grobie poległego w walce chana tatarskiego. Pewnie jest w tym ziarno prawdy, bo najbliższe w Europie stanowisko azali znajduje się na Wołyniu, oddalone o ok. 250 kilometrów" - dodał Steliga.

Azalia pontyjska (różanecznik żółty) występuje głównie na Wołyniu, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony. Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Rezerwat w Woli Zarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.