Wstrząsy ziemi w okolicach Kalisza, czyli środka Polski, to dość tajemnicze zjawisko; najprawdopodobniej były spowodowane przemieszczaniem się skał uskoku Dolska - ocenił geolog prof. Jerzy Żaba. W jego ocenie, piątkowe wstrząsy nie zagrażają życiu ludzi. "Wstrząsy w tym rejonie Polski są bardzo zagadkowe. To może być związane z aktywnością takiego uskoku Dolska, który przebiega skosem przez Polskę, mniej więcej równoleżnikowo. Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim - powiedział PAP prof. Żaba z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Wyjaśnił, że wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne. Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny - mówił profesor.
Według strony internetowej Centrum Sejsmologicznego "Euro-Mediterranean" epicentrum wstrząsów było w okolicach Żerkowa około 50 km na północny-wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina. Wstrząs odnotowano na głębokości 8 km i o sile 4 stopni w skali Mercallego. To jest 12-stopniowa skala, która jest inna od powszechnie znanej skali Richtera. Po przeliczeniu można powiedzieć, że wstrząsy o sile 4 stopni w skali Mercallego to od 3,7 do 4,2 stopni w skali Richtera. Nie są to wstrząsy, które zagrażają zdrowiu lub życiu ludzi" - tłumaczył geolog.
Tego rodzaju zagrożenie pojawia się dopiero przy wstrząsach o sile powyżej sześciu stopni w skali Richtera, które odpowiadają siedmiu, a nawet ośmiu stopniom w skali Mercallego - zwrócił uwagę. Dodał też, że głębokość 8 km świadczy o relatywnie płytkim trzęsieniu ziemi. Według eksperta w Polsce wstrząsy o podobnej sile pojawiają się co kilka lub kilkanaście lat na Podhalu. One są odczuwalne, ale nie ma tam większych skutków niż np. jakieś rysy lub pęknięcia na murach - dodał. Jak tłumaczył, Karpaty, do których należy Podhale, to miejsce, które wciąż się kształtuje. Tam orogeneza jeszcze się nie zakończyła i naprężenia w skałach są wciąż obecne - zaznaczył prof. Żaba.
O wstrząsach ziemi w okolicach Kalisza poinformowała w piątek PAP wielkopolska Straż Pożarna, którą powiadomili zaniepokojeni mieszkańcy. Straż, która odebrała ponad sto zgłoszeń, w tej sprawie, nie odnotowała jednak żadnych zgłoszeń o stratach materialnych.
Według danych Instytutu Geofizyki PAN, od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziemi. Tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera
Komentarze (100)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeNajlepiej zapytac Antoniego bo Jaroslaw to nic nie bedzie wiedzial na ten temat
ps. a Tuska wina tez buhahahaha ;)
Trzęsienie Ziemi jest normalnym zjawiskiem, płyty tektoniczne są w ciągłym ruchu... Nikt z nas nie wie kiedy będzie koniec świata. Skończcie z tekstami typu "Kara Boska", "Wina Tuska" itp.
zatrzęsło się ale nie w receptach .
Dlaczego o tym nie informujecie ?
In dulci jubilo !
M 4.0 - POLAND - 2012-01-06 15:37 UTC
Magnitude M 4.0
Region POLAND
Date time 2012-01-06 15:37:56.0 UTC
Location 52.11 N ; 17.54 E
Depth 10 km
Distances 54 km NW Kalisz (pop 108,759 ; local time 16:37:56.3 2012-01-06)
15 km N Jarocin (pop 25,665 ; local time 16:37:56.3 2012-01-06)
< W epicentrum tj. b. blisko Żerkowa ziemia trzęsła się przez 80 sekund, wywołując panikę wśród mieszkańców ! W samym Jarocinie wstrząs był odczuwalny tylko przez ok. sekundę > poinformował Radio Centrum dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.
* źródła: ht--tp://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=250257; rc.fm.