Oświęcimianie zapalają znicze głównie przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, przy ruinach krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau, a także przy znajdującej się nieopodal byłego Auschwitz I zbiorowej mogile więźniów, w której spoczywa blisko 500 więźniów uśmierconych przez Niemców w ostatnich dniach funkcjonowania obozu lub zmarłych tuż po wyzwoleniu.

Reklama

W najbliższą niedzielę w intencji ofiar niemieckich obozów, sowieckich gułagów i wszystkich systemów totalitarnych księża odprawią nabożeństwo Drogi Krzyżowej w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Marsz modlitewny przejdzie spod Bramy Głównej byłego obozu, czyli z miejsca, gdzie rozpoczynała się dla wielu tysięcy ludzi obozowa droga cierpienia, do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince, położonego tuż za drutami byłego obozu.

Nabożeństwo upamiętnia pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. 7 czerwca 1979 roku papież modlił się w byłym Birkenau przy tablicach upamiętniających zamordowanych więźniów i odprawił mszę świętą.