Reorganizacja sądów rejonowych - od 1 stycznia 2013 roku 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów.

Reklama

Nowy egzamin na prawo jazdy - prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo, tylko na 15 lat. Pojawią się także nowe kategorie AM, A2, samo zaś zdawanie egzaminu teoretycznego będzie bardziej utrudnione.

Zmiany w punktach karnych - kierowcy, których liczba punktów karnych zbliża się do 24, nie będą już mogli anulować 6 punktów poprzez udział w szkoleniu.

Nowe prawo pocztowe - od 1 stycznia 2013 r. także inni operatory pocztowi, oprócz Poczty Polskiej, będą mogli dostarczać listy ważące do 50 gramów.

Wywóz śmieci po nowemu - gminy wybiorą w przetargu firmę, która zajmie się wywozem śmieci, zaś mieszkańcy będą uiszczać stałą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce.

Nowy kodeks budowlany - nowe przepisy mają ułatwić proces inwestycyjny i zminimalizować rolę administracji, ale nie tylko.

Nowe prawo dotyczące zwierząt - od stycznia zaczną obowiązywać unijne przepisy dot. dobrostanu zwierząt, czyli zapewnienia im odpowiednich warunków chowu.

PESEL - od 1 stycznia 2013 roku zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL.

Zmiany w zameldowaniu - można będzie wymeldować się i zameldować w jednym urzędzie.

Więcej o zmianach w prawie w 2013 roku czytaj w serwisie GazetaPrawna.pl.