Około 120 tysięcy wolontariuszy w całym kraju będzie zbierać datki do puszek. Zostanie zorganizowanych 1800 sztabów w całej Polsce oraz 43 za granicą. Zebrane pieniądze WOŚP przeznaczy między innymi na zakup dwóch nowoczesnych inkubatorów hybrydowych, a także materaców przeciwodleżynowych, regulowanych łóżek, wózków inwalidzkich i ultrasonografów.

Reklama

Wywiad, który rozpętał burzę. Oto, co Owsiak powiedział o eutanazji>>>>

Pierwszy finał WOŚP odbył się w 1993 roku. Udało się wówczas uzyskać blisko 2 i pół miliona złotych na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Od tego czasu Wielka Orkiestra co roku organizuje zbiórkę pieniędzy.

Dotychczas zebrano łącznie ponad 495 i pół milionów złotych. Pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Z zebranych pieniędzy kupiono około 25 tysięcy różnych urządzeń medycznych, które trafiły do 600 szpitali w całym kraju.

Przez 21 lat pieniądze zebrane dzięki Wielkiej Orkiestrze przeznaczono między innymi na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt, dla dzieci z chorobami nowotworowymi, poszkodowanymi w wypadkach, czy na sprzęt do dializ dla dzieci z chorobami nerek. W zeszłym roku zebrano rekordową sumę - ponad 50 milionów 600 tysięcy złotych.

Reklama

Pierwszy finał WOŚP odbył się w 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zebrano wówczas blisko 2 i pół miliona złotych na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Rok później na pomoc szpitalom noworodkowym zebrano ponad 4 miliony złotych, a w 1996 roku niemal 7 milionów na pomoc klinikom onkologicznym. W 1996 roku udało się zgromadzić ponad 6 milionów złotych na ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom.

W 2009 i 2010 roku wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze na aparaturę do wczesnego wykrywania chorób onkologicznych u dzieci. Zebrano wówczas na ten cel za pierwszym razem ponad 40 milionów złotych, a za drugim - blisko 43 miliony złotych.

W 2011 roku zebrana suma - ponad 47 milionów złotych - została przeznaczona na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.
W ubiegłym roku rekordową sumę - ponad 50 milionów 600 tysięcy złotych - przekazano na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.