Metropolita katowicki przypomniał słowa artysty, że chciałby on być zapamiętany jako dobry człowiek, który wniósł w świat odrobinę miłości, nadziei i wiary.

Reklama

Mistrzu Wojciechu, twoje pragnienie się spełniło. Jesteś tak zapamiętany - mówił arcybiskup Wiktor Skworc.

Dodał, że światowej sławy kompozytor nie zapominał o tym, co w życiu najważniejsze. Odnalazł siebie w światłości Ewangelii i objawił nam to w "Missa pro pace".

Arcybiskup dodał, że życie kompozytora było wiarygodnym świadectwem, iż droga ośmiu błogosławieństw przynosi obfity owoc. - Łaknął sprawiedliwości dla siebie i Ojczyzny, czynił miłosierdzie ręką hojną, a dyskretną, swoją muzyką czynił pokój, ze swego czystego serca dawał siebie - mówił arcybiskup Skworc.

Metropolita katowicki dodał, że światowej sławy kompozytor żył w czasach estetyki hałasu, a sam był głosem dotykającym tajemnicy, pokazywał, iż muzyka nie moze pochodzić z pustki, lecz z prawdy. - Przemawiał do nas językiem serca, pełnym emocji, uczuć, wątków narodowych i patriotycznych, religijnych i ludowych - powiedział arcybiskup. Przypomniał, że kompozytor tworzył muzyczne komentarze do bieżącej rzeczywistości. Tak właśnie odbierano "Eksodus", skomponowany w 1981 roku, opisujący lud Izraela, który po wyjściu z niewoli i przejściu przez Morze Czerwone, śpiewa pieśń chwały na cześć Boga.

W 1983 roku Wojciech Kilar skomponował muzykę na dzień przyjazdu do Katowic papieża Jana Pawła II. Nawiązał w niej do słów Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem: "Venimus. Vidimus. Deus vicit". Utwór, wykonany w katowickiej katedrze 20 czerwca 1983 roku, w obecności papieża Jana Pawła II, był umacniającym Polaków przesłaniem, że w każdej sytuacji ostatecznie Bóg zwycięża.

Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia w wieku 81 lat. Na świecie znany jest głównie z muzyki filmowej. Skomponował ją do ponad 130. obrazów. Współpracował między innymi z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Ma w dorobku wiele popularnych utworów, jak piosenka "W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", muzyka do kultowego "Rejsu", czy "Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez.

Karierę kompozytorską rozpoczął w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął komponować utwory od wpływem inspiracji religijnych i ludowych. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".

Wojciech Kilar skomponował wiele utworów pod wpływem inspiracji tatrzańskich, jak: "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa". Kompozytor tworzył także dzieła związane z wielkimi wydarzeniami w Polsce - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus" oraz "Victoria".

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W ubiegłym roku za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego.