- Jesteśmy liderem w eksporcie jabłek i koncentratu jabłkowego, zalewamy dosłownie i w przenośni produktami mlecznymi Europę, a nawet Azję. Jesteśmy szóstym producentem serów dojrzewających na świecie - wymieniał Szumowski. 

Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich podkreśla, że w ostatnich 10 latach po wejściu do UE polski eksport produktów mlecznych wzrósł czteroipółkrotnie. Ważne jest także to, że nie eksportujemy już tak, jak kiedyś głównie mleka w proszku, ale dominującymi produktami są sery dojrzewające, również masło i napoje fermentowane. 

Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego dodaje, że Polska w ostatnich latach była potęgą eksportową mięsa wieprzowego. Ten rynek stracił po wykryciu w naszym kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików i wprowadzeniu zakazu importu na polską wieprzowinę przez niektóre kraje.

- Jesteśmy liderami w Europie w eksporcie mięsa wieprzowego zwłaszcza do krajów trzecich. Naszym hitem eksportowym przez ostatnie dwa lata były rynki azjatyckie, w tym Chiny, Korea, Japonia i Wietnam. Niestety dzisiaj te rynki są na na jakiś czas utracone. Mam nadzieję, że wkrótce je odzyskamy - mówił Różański. 

W Polskim Kongresie Rolnictwa wzięli udział przedstawiciele organizacji branżowych, przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego, a także producenci i eksporterzy polskiej żywności. O rolnictwie - jego możliwościach rozwoju i aktualnych problemach, dyskutowali także przedstawiciele instytutów naukowych, samorządów oraz instytucji rządowych.