Najmłodszy prymas w Europie obejmie najstarszą polską diecezję. Ingres biskupa Wojciecha Polaka w Gnieźnie rozpocznie się dokładnie w południe.

Reklama

Nowy prymas, który był gościem radiowej Jedynki podkreślał, że chociaż zwykło się uważać, że prymas stoi na czele Kościoła to od kilku lat to się zmieniło - mówił nowy przyszły prymas, który był gościem radiowej Jedynki. To jest dziś funkcja honorowa i symboliczna, decydujący głos należy do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a prymas należy do członków Rady Stałej - wyjaśniał biskup Polak.

Hierarcha za priorytety zaangażowania duchownych uważa między innymi troskę o rozwój wiary u świeckich, przyciągnięcie do Kościoła młodych i pomoc ubogim. Nowy prymas do Kościoła zaprasza wszystkich, także tych niewierzących.

O pedofilii wśród duchownych wypowiada się jednoznacznie: - Takie czyny są przestępstwem i ciężkim grzechem.

Biskup potwierdza przy tym zasadę "Zero tolerancji". Wśród wyzwań, z którymi będzie musiał się zmierzyć, jako prymas, wymienia troskę o młodzież, rodziny i ubogich. - Papież Franciszek kładł nam na sercu, abyśmy troszczyli się o powołania - dodaje arcybiskup.

Pytany o "Deklarację wiary" podpisywaną przez lekarzy podkreślił, że lekarze mogą powoływać się na klauzulę sumienia. - Jest to osobista deklaracja, która wypływa z głębi sumienia i świadomości moralnej - tłumaczy biskup Polak. Prymas dodał, że w żadnym wypadku nie oznacza ona, że lekarz odmówi komuś pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Podczas uroczystości w Gnieźnie nuncjusz apostolski w Polsce odczyta bulle papieża o nominacji.

Nowy prymas ma 49 lat. Do tej pory był między innymi sekretarzem Episkopatu Polski i biskupem pomocniczym w archidiecezji gnieźnieńskiej.