Od przyszłego roku Polacy otrzymywać będą dowody osobiste w nowej wersji. Blankiety pozbawione będą m.in. adresu zameldowania i zeskanowanego podpisu posiadacza. Jak wiadomo, wbrew wcześniejszym intencjom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, nie będzie też elektronicznego chipa, który pozwoliłby załatwiać niektóre urzędowe sprawy bez konieczności ruszania się z domu.

Reklama

Ale chip to nie jedyny problem, jaki resort Bartłomieja Sienkiewicza może mieć z nowym blankietem. Naszych informatorów zdziwił zawarty tam wizerunek orła białego, jednego z symboli RP. Twierdzą, że różni się on od tego, o którym mówi ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 roku (wzór zawarto w załączniku nr 1 do ustawy).

Nowy wzór dowodu osobistego
pobierz plik

Faktycznie na pierwszy rzut oka widać różnice między orzełkiem z ustawowego wzorca a tym z nowego dowodu (wystarczy też spojrzeć na godło na swoim dowodzie osobistym, by dostrzec różnice). Oba różnią się kształtem ogona, brakuje też charakterystycznych cieni, a całość sprawia wrażenie zaprojektowanej na nowo.
Jest to tym bardziej dziwne, że w pierwotnej wersji projektu nowego dowodu orzełek niczym się nie różnił. Po co ktoś to zmienił? Nie wiem. Ale w resorcie zapanowała mała konsternacja - twierdzi jeden z naszych informatorów.

Reklama

Zapytane przez nas MSW upiera się, że w nowym dowodzie wykorzystany został ustawowy wzór godła. Warto podkreślić, że załącznik ten nie precyzuje cyfrowych parametrów wizerunku godła, nie ma w nim również precyzyjnych wytycznych stosowania godła w postaci księgi znaku zawierającej możliwe rozmiary, wektory, zdefiniowane składowe kolorów oraz dopuszczalne formy zastosowań - wyjaśnia resort.

Tłumaczy też, że właśnie dlatego wszystkie cyfrowe reprodukcje stanowią siłą rzeczy niedoskonałe przetworzenie godła, którego wizerunek zawsze w pewnym stopniu będzie się różnić od wizerunku stanowiącego załącznik do ustawy.

Media
Reklama

MSW przyznaje, że udostępniony w przestrzeni publicznej wzór jest wizualizacją projektu w odpowiednio niskiej rozdzielczości. W konsekwencji nie wszystkie detale ukazane na wizualizacji odwzorowują precyzyjnie projekt nowego dowodu osobistego - przekonuje resort. Zapewnia też, że do produkcji nowych dowodów osobistych zostaną użyte zaawansowane technologie m.in. mikrodruku i farb optycznie zmiennych. To wyeliminuje zauważone rozbieżności pomiędzy wizualizacją a produktem końcowym procesu, czyli nowym dowodem osobistym - podsumowuje MSW.

O komentarz poprosiliśmy też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. To przy tym resorcie działa Komisja Heraldyczna, której jednym z zadań jest opiniowanie i przygotowanie projektów wzorcowych aktów prawnych związanych z ustanawianiem insygniów władzy państwowej, herbów, flag czy emblematów. Jednak rzecznik resortu Artur Koziołek odsyła nas do MSW. Komisja Heraldyczna nie opiniowała wizerunku Orła Białego zamieszczonego na nowym wzorze dowodu osobistego - przyznaje rzecznik MAiC. Pytanie więc, czym komisja się zajmuje, skoro dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości. Tylko w ubiegłym roku w całej Polsce wydano niemal 4 mln tego typu blankietów.