To był symboliczny koniec komunizmu w Polsce. W ten sposób historycy oceniają odzyskanie korony przez orła w godle państwowym, której pozbawili go komuniści. 25 lat temu, 29 grudnia 1989 roku Sejm przegłosował nowelizację konstytucji, w której znalazł się zapis dotyczący nowego godła państwowego. Miał to być wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

Reklama

Lawina wolności obejmowała kolejne dziedziny życia nie tylko politykę, ale także przekształcenia społeczne i gospodarcze, więc zmiana godła było konsekwencją wcześniejszych wydarzeń - mówi Nałęcz.

Orzeł był symbolem polskiej państwowości od początku naszych dziejów - przypomina.

To był tradycyjny znak najpierw dynastii piastowskiej, a potem królestwa. Orzeł to silny, majestatyczny ptak- dodaje historyk.

Polacy zawsze byli bardzo przywiązani do swoich symboli narodowych. Nasza historia była szczególnie dramatyczna, bo gdy łopotały nad Polską złowrogie czarne orły, to my i właśnie przez nasze symbole utrzymywaliśmy tożsamość narodową - wyjaśnia Nałęcz.

Reklama

Zmiana zaczęła obowiązywać 31 grudnia, a więc rok 1990 Polska rozpoczęła z orłem w koronie i nową nazwą państwa Rzeczpospolita Polska.

Orzeł był herbem Piastów, czyli pierwszych władców Polski. Najstarszy zachowany wizerunek jest na monetach Bolesława Chrobrego, pochodzi z XI wieku. Jako oficjalny herb był używany przez Przemysła II w 1295 roku.

Wizerunek orła wykorzystywano na pieczęciach, tarczach, chorągwiach i herbach książąt piastowskich. Jego forma graficzna zmieniała się, ale przez stulecia pozostał jako symbol polskiej państwowości.
Dziś godłem Polski jest biały orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem z głową zwróconą w prawo w czerwonym polu.