Brak gotowości do uznania prawdy historycznej o okupacji sowieckiej - tak litewski MSZ skomentował wydanie monety, na której widnieje stojący jeszcze do ubiegłego roku na wileńskim Zielonym Moście pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Na awersie pięciorublówki można przeczytać: "Wilno 13 czerwca 1944". To data wyzwolenia lub według innej interpretacji ponownego zajęcia stolicy Litwy przez wojska sowieckie - donosi serwis internetowy telewizji Biełsat.

Reklama

Moneta została wydana w serii "Stolice państw wyzwolonych przez wojska radzieckie od najeźdźców niemiecko-faszystowskich" i trafiła do obiegu 1 sierpnia. Wśród takich miast jak Wilno, Berlin, Belgrad, Budapeszt czy Bukareszt na pięciorublówkach upamiętniono również wyzwolenie Warszawy 17 stycznia 1945 roku.

Belsat.eu odnotowuje oburzenie litewskiego resortu dyplomacji oraz cytuje odpowiedź Banku Centralnego w Moskwie:

Żadne zmiany geopolityczne, które odbyły się od zakończenia II wojny światowej nie mogą wzbudzić wątpliwości co do bezsprzecznej wagi zwycięstwa nad faszyzmem dla wszystkich narodów Europy i świata. I właśnie temu zwycięstwu poświęcono serię monet pamiątkowych Banku Rosji.