Jak informuje RMF FM, śledczy muszą opublikować swoje oświadczenia majątkowe w sieci, by podlegały one "społecznej kontroli". Publikacja oświadczeń majątkowych wpłynie na to, że będą znane zasoby majątkowe prokuratorów i pełna kontrola nad ich gromadzeniem - tłumaczy RMF FM Ewa Bialik z prokuratury krajowej.

Reklama

TU MOŻESZ SPRAWDZIĆ MAJĄTKI PROKURATORÓW>>>

W dokumentach można znaleźć nieruchomości oraz oszczędności gotówkowe i pieniądze na kontach oraz przedmioty warte więcej niż 10 tys. złotych. Są też w nich dane o zadłużeniu - jednak bez podania nazw instytucji, w których prokurator zaciągnął kredyt.

Nie wszyscy prokuratorzy chcą jednak ujawnienia swego majątku. 28 najważniejszych śledczych złożyło wniosek o utajnienie danych, bojąc się zagrożenia dla siebie i swoich bliskich. Jak na razie tylko sześć tych próśb zostało uwzględnionych pozytywnie.

O planach opublikowania prokuratorskich oświadczeń majątkowych jako pierwsza pisała DGP. Według informacji gazety, śledczy, co nakazała ustawa z 4 marca 2016 mieli czas na złożenie dokumentów do 31 marca 2016.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZASADACH UJAWNIANIA MAJĄTKU ŚLEDCZYCH>>>

Reklama