Sprawa dotyczy przestępstwa korupcji - wyjaśnia Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. - Jeszcze nie wiadomo jakie zarzuty zostaną postawione zatrzymanym - płatnej protekcji, czy inne z katalogu przestępstw korupcyjnych w Kodeksie karnym - dodał.

Reklama

Sprawa jest prowadzona w całości przez CBA, pod nadzorem wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji w Poznaniu.

Naczelnik wydziału prok. Piotr Baczyński potwierdził, że jednym z zatrzymanych jest były senator. - Dzisiaj zostały zrealizowane zatrzymania, będą prowadzone czynności - podkreślił. Śledztwo w tej sprawie korupcyjnej prowadzone było od kwietnia 2015 r. - Po zakończeniu czynności na Dolnym Śląsku część zatrzymanych zostanie przewieziona do Poznania. Po ich zakończeniu postawione zostaną zarzuty i skierowane ewentualne wnioski do sądu - wyjaśnił. - Być może po zakończeniu czynności będzie można udzielić więcej informacji - dodał.

Józef P. to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. To on wspólnie z Władysławem Frasyniukiem tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego ukrył należące do związku 80 milionów zł. Po latach ujawniono, że pieniądze, które posłużyły "Solidarności" do podziemnej działalności, przechowywał metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Po 1989 r. związany z różnymi formacjami lewicowymi; w latach 1998-99 wiceszef Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Europarlamentu. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat z listy PO został senatorem, gdzie był Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej. Zarówno w Europarlamencie jak i potem w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.