- To jest bohater, który w tym muzeum za 500 milionów złotych, postawiony został w siódmym szeregu za taką postacią jak Władysław Bartoszewski. Jesteśmy na placu imienia Władysława Bartoszewskiego, na którym stanęło najdroższe muzeum w historii Polski. Muzeum, w którym rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu poświęcono zaledwie dwa legitymacyjne zdjęcia i cztery zdania. To hańba, że tak się stało - mówił Nawrocki podczas konferencji pt. "Polskie doświadczenie podczas II Wojny Światowej", zorganizowanej w siedzibie MIIWŚ przez Kluby "Gazety Polskiej" w Wejherowie i Filadelfii.

Reklama

Nawrocki dodał, że "przywracaniu aury polskich doświadczeń" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku "patronować powinien bohater czasów wojny i pokoju". - Bohater, który zadrwił z nazistowskich Niemiec, stając się ochotnikiem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wierny polski żołnierz, którego nie złamali Sowieci po 1945 r. - stwierdził.

Jak podkreślił, będzie to pomnik "symbolizujący męża, ojca, żołnierza, działacza społecznego, artystę, wyjątkowego człowieka".