Według RMF FM transakcja z dotychczasowym właścicielem, francuską firmą ubezpieczeniową SFS została sfinalizowana kilka dni temu. Obecnie trwają ostatnie formalności związane między innymi z wyrejestrowaniem jachtu, który do tej pory pływał pod banderą Gibraltaru. Teraz ma pływać pod polską banderą.

Reklama

Trwa także kompletowanie nowej ekipy. Dariusz Pękala, koordynator do spraw żeglarskich PFN nie chciał ujawnić szczegółów związanych z naborem. Przyznał, że w tej chwili zatrudniona jest tylko załoga stoczniowa, zajmująca się obsługą jachtu na nabrzeżu, a więcej informacji ujawni, gdy zostanie dopracowany nowy program sportowo-promocyjny.

Pod koniec marca Polska Fundacja Narodowa, która jest partnerem strategicznym projektu żeglarskiego "Polska100", poinformowała na swojej stronie internetowej, że w czerwcu oceaniczny jacht regatowy dowodzony przez Mateusza Kusznierewicza wyruszy w rejs dookoła świata. Według PFN, w ciągu dwóch lat załoga miała odwiedzić 100 portów na pięciu kontynentach, pokonując ponad 40 tys. mil morskich.

Na początku maja zarząd Polskiej Fundacji Narodowej poinformował o zerwaniu współpracy z Mateuszem Kusznierewiczem i operatorem przedsięwzięcia Fundacją Navigare przy projekcie żeglarskim "Polska100". Jak poinformował zarząd PFN, "po otrzymaniu rozliczenia pierwszej transzy funduszy, które zostały przekazane Fundacji Navigare okazało się, że pozycje zawarte w tych dokumentach finansowych, wydatkowania tej dotacji budzą bardzo poważne wątpliwości". Według PFN, okazało się także, że Fundacja Navigare nie zapłaciła części wynagrodzeń załodze, która pracowała przy budowie jachtu, a "opłaciła faktury wynagrodzeń przedsiębiorstw należących lub powiązanych z Mateuszem Kusznierewiczem".

Reklama

Polska Fundacja Narodowa zapewniała wtedy, że projekt będzie kontynuowany.