Jak przekazał we wtorek PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak, policjanci w ramach działań zabezpieczających poniedziałkowe zgromadzenia wylegitymowali 93 osoby, a na 14 osób nałożyli mandaty karne, m.in. w związku ze spożywaniem alkoholu, zaśmiecaniem i zakłócaniem porządku. Ponadto zatrzymano 18 osób, z czego 15 z nich jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzeń. Mówimy tutaj o czynnościach prowadzonych w kierunku przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu, czyli art. 168 Kk w związku z art. 163 Kk - zaznacza nadkom. Sylwester Marczak.

Reklama

W poniedziałek wieczorem stołeczna policja informowała o uniemożliwieniu przez policję dotarcia na marsz grupie kilkunastu osób, przy których znaleziono m.in. pałki teleskopowe, maczety, noże i toporki. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane. Ponadto policjanci zatrzymali dwie osoby w związku z posiadaniem środków odurzających i jedną osobę przy której znaleziono kilkadziesiąt rac świetlnych.

W 28 przypadkach policja prowadzi czynności w związku z wykroczeniami, z czego wobec 27 osób "prowadzone są czynności w związku z naruszeniem art. 52 kodeksu wykroczeń". Chodzi o zakłócanie porządku przez osoby stojące na rondzie De Gaulle'a. Już od wczoraj prowadzone są czynności zarówno przez Komendę Rejonową Policji Warszawa VII, jak i Komendę Rejonową Policji Warszawa I w kierunku analizy nagrań monitoringu oraz nagrań policyjnych w zakresie identyfikacji osób, które naruszyły obowiązujące prawo. Mówimy tutaj o stosowaniu pirotechniki w trakcie zgromadzenia - przekazał rzecznik stołecznej policji.

Według szacunków organizatorów w Marszu Niepodległości udział wzięło ok. 150 tys. osób. Według warszawskiego ratusza, w zgromadzeniu uczestniczyło 47 tys. osób. Policja poinformowała, że nie podaje szacunkowych danych dot. liczby uczestników manifestacji.

Marsz Niepodległości zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Manifestanci ok. godz. 15. wyruszyli z ronda Romana Dmowskiego, po czym przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym, po czym dotarli ostatecznie na błonia przy Stadionie Narodowym.

Rozpoczęcie marszu poprzedziła m.in. wspólna modlitwa różańcowa i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Wśród manifestantów przeważali młodzi ludzie, którzy przybyli na marsz z biało-czerwonymi flagami, szalikami i symbolami patriotycznymi. Największa z flag Polski miała ponad dwa kilometry długości i była trzymana przez kilkadziesiąt osób. Oprócz symboliki o charakterze narodowym widoczne były znaki m.in. falangi, Narodowych Sił Zbrojnych i klubów sportowych.

Na marsz w dużej liczbie przybyły też rodziny z dziećmi. Wśród manifestantów byli też przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz narodowych organizacji węgierskich. W pochodzie udział wzięły także historyczne grupy rekonstrukcyjne w tym kawalerzyści.

Wśród transparentów widać było napisy takie jak "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" czy "Stop masowej imigracji".

Oprócz patriotycznego hasła "Bóg, honor, ojczyzna" niektórzy skandowali też: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" oraz "Nie czerwona, nie tęczowa, idzie Polska narodowa".

Na trasie marszu doszło do nielicznych incydentów. Jeszcze przed startem pochodu z okna Hotelu Metropol wywieszono dużą tęczową flagę, która została zwinięta po okrzykach ze strony manifestujących. Z kolei na froncie jednego z budynków w Alejach Jerozolimskich rozwieszono kilkunastometrowej długości flagę Polski, na której widniały rysunki m.in. tęczowej flagi, gwiazdy Dawida oraz półksiężyca. W stosunku do osób, które rozwiesiły flagę, posypały się wulgarne okrzyki. Flaga została ostatecznie zrzucona przez osobę w kominiarce, która stała na dachu budynku. Mężczyzna po usunięciu flagi odpalił racę.

Trasę przemarszu na rondzie de Gaulle'a próbowali zablokować Obywatele RP, Na rondzie wokół palmy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które trzymały ok. siedmiometrowy transparent z napisem "Konstytucja". Część osób trzymała też mniejsze transparenty z napisami "Mamy prawo tutaj stać". Wśród demonstrujących był m.in. Wanda Nowicka z partii Wiosna, Paweł Kasprzak z Obywateli RP i posłanka-elekt Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!). Otoczyła ich grupa kilkuset policjantów.

Reklama

Jak poinformował Marczak, po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia ronda zgromadzenie zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Po godz. 17. uczestnicy Marszu Niepodległości dotarli na błonia Stadionu Narodowego, gdzie po zakończeniu pochodu odbyły się występy artystyczne.