"Ćwiczenia Anakonda-23 są wykorzystywane przez rosyjski i białoruski system propagandy do rozbudowy fałszywego obrazu Polski jako państwa agresywnego, prowokującego konflikt zbrojny i zagrażającego bezpieczeństwu Rosji, Białorusi i Ukrainy. To dezinformacja, nie daj się oszukać!" - napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

W grafice dołączonej do wpisu RCB wskazało kilka dezinformacyjnych linii rosyjskiej narracji. Według rosyjskiej propagandy ćwiczeniaAnakonda-23 mają charakter ofensywny i zagrażają bezpieczeństwu Rosji i Białorusi. Ćwiczenia te mają być planem wciągnięcia Polski w wojnę i sprowadzenia Polaków do roli mięsa armatniego.

Prorosyjscy propagandyści podają też, że wielonarodowa brygada litewsko-polsko-ukraińska w ramach ćwiczeń trenuje przemarsz na wschód i okupację zachodniej Ukrainy. Ćwiczenia mają być też dowodem na militaryzację Polski, która ma na celu eskalację i destabilizację granicy z Białorusią.

Akakonda-23

Akakonda-23 to ćwiczenie narodowe z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Tegoroczna edycja Anakondy była dziewiątą. Anakonda-23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23 (w którym brali udział spadochroniarze z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej) w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą Exercise Trifecta. Ćwiczenie odbyło się po raz pierwszy w 2006 r. i początkowo było organizowane co dwa lata, od 2018 r. ze względu na skalę jest planowane w cyklu trzyletnim. Na koncepcję tegorocznego ćwiczenia wpłynęły wymagania operacyjne sformułowane w związku z najazdem Rosji na Ukrainę.

Tegoroczna Anakonda składała się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

W części aktywnej (Joint LIVEX), która trwała od 17 kwietnia do 16 maja, brało udział ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Zadania w ćwiczeniu przydzielono dowódcom 12., 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych.

Reklama

autor: Marcin Chomiuk