IMGW: Pogoda długoterminowa na wakacje

Z najnowszych prognoz pogody długoterminowej na czerwiec wynika, że opady deszczu będą sporadyczne i poniżej średniej wieloletniej. Podobnie będzie w lipcu. W okolice średniej z lat 1991-2020 zbliżymy się dopiero w sierpniu i wrześniu.

IMGW: Mamy za mało wody. Jest źle, a może być gorzej

Reklama

Do niepokojących prognoz opadów atmosferycznych IMGW odniósł się m.in. na swoim koncie na Twitterze. "Najczęstszym tematem, jaki pojawia się ostatnio w mediach, jest pytanie dotyczące wysokich temperatur podczas zbliżających się wakacji. Jest jednak coś bardziej ważnego" -napisali synoptycy.

"Wg prognoz średnioterminowych przed nami okres prawie bez deszczu. Jeśli spojrzymy jeszcze dalej to wg modeli długoterminowych cały czerwiec będzie charakteryzował się bardzo małymi sumami opadu atmosferycznego. Czy wiecie, że w Polsce mamy za mało wody. Dane są nieubłagane. Na każdego z nas przypada trzy razy mniej wody niż średnio na mieszkańca Europy. Jest źle, a może być gorzej. Uczmy więc swoje dzieci szacunku do wody i bądźmy dla nich przykładem" - ostrzega IMGW.

IMGW: Warunki dogodne do rozwoju suszy

Z najnowszych przewidywań meteorologów wynika, że Polsce grozi susza. "W ostatnich dniach maja, oprócz deficytu opadu, notujemy na stacjach hydrologicznych IMGW-PIB spadki stanu wody do strefy niskiej i zmniejszanie się przepływu wody w rzekach. Najnowsze prognozy meteorologiczne pokazują, że w najbliższych dwóch tygodniach nie wystąpią znaczniejsze opady deszczu" - czytamy w komunikacie "Aktualizacja sytuacji dot. suszy".

"W tej sytuacji w dużej części kraju będą panować warunki dogodne do rozwoju suszy" - podsumowuje IMGW.

Reklama

IMGW wydał ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną

Obecnie synoptyków najbardziej martwi sytuacja na zachodzie kraju. Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną zostały wydane dla zlewni w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim.