Według najnowszych prognoz IMGWzagrożenie pożarowe dziś i jutro będzie bardzo duże. Jedynie w Tatrach będzie niskie lub bardzo niskie.

Prognoza na 1 czerwca: Gdzie będzie ekstremalnie?

Jakie obszary Polski są najbardziej zagrożone? W czwartek poziom ”ekstremalny” ogłoszono dla północy kraju w pasie województw podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Reklama

W regionach nadmorskich natomiast zagrożenie pozostaje na poziomie "bardzo wysokim”. W województwach południowych natomiast na ”wysokim” lub ”średnim”.

Katastrofalna prognoza: W piątek będzie jeszcze gorzej

Według prognozy IMGW, sytuacja z zagrożeniem pożarowym pogorszy się znacznie w piątek. Obszar z poziomem ”ekstremalnym” lub ”bardzo wysokim” obejmie praktycznie cała Polskę. Tylko na krańcach południowych zagrożenie będzie ”wysokie” lub ”średnie”.

Reklama

Ekstremalne zagrożenie: RCB i leśnicy ostrzegają

Wczoraj o dużym zagrożeniu w lasach informowało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Odbiorcy w powiecie makowskim, ostrołęckim i przasnyskim w województwie mazowieckim otrzymali nawet alert RCB.

Leśnicy i meteorolodzy uczulają, by w lasach zachować ostrożność i nie używać otwartego ognia. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z nr alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.