IMGW opublikował najnowszą realizację modelu długoterminowego ECMWF EPS. Przedstawia ona odchylenia od normy wieloletniej średniej temperatury i sumy opadów na kolejne pięć tygodni lipca i sierpnia.

Pogoda długoterminowa IMGW na lipiec

Reklama

Jak komentują meteorolodzy, nadchodzący tydzień od 3 do 9 lipca będzie "cieplejszy niż zwykle w latach 1991-2020". Największych anomalii można spodziewać się na południu i na wschodzie kraju.

Prognoza długoterminowa przewiduje także, że w drugiej i trzeciej dekadzie lipca nie ma co liczyć na upalne lato. W tygodniu od 10 do 16 lipca najcieplej będzie na południu i wschodzie kraju. Podobnie w dwóch kolejnych tygodniach, jednak anomalie średniej temperatury powietrza będą już znacznie mniejsze.

Prognoza długoterminowa: Susza będzie się przedłużać

Synoptycy z IMGW zwracają uwagę także na prognozowaną ujemną anomalię sumy opadów w czasie do pierwszego tygodnia sierpnia. Taka pogoda może pogłębić już teraz trudną sytuację związaną z suszą.

Z długoterminowych prognoz numerycznych na kolejne miesiące wyłania się dość pesymistyczny obraz w tym zakresie. "Przedłużająca się susza, zwłaszcza na północy kraju, nadal widoczna w kolejnych, numerycznych prognozach długoterminowych na miesiąc lipiec" – informuje IMGW.