Wśród zatrzymanych jest 14 egzaminatorów, 17 instruktorów nauki jazdy, 7 pracowników administracyjnych Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i 8 właścicieli ośrodków szkolenia. Ta zorganizowana grupa przestępcza działała na Pomorzu w latach 2003-2008.

Reklama

"To jest pierwsza tak duża operacja - zostało postawionych ponad 200 zarzutów" - mówi DZIENNIKOWI Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. Trzon grupy stanowili egzaminatorzy, którzy wystawiając negatywne oceny egzaminów kierowali klientów-kursantów do Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W ośrodkach szkolenia natomiast kursant spotykał się z propozycją odpłatnego "załatwienia" egzaminu.

"Wówczas właściciel placówki przyjmował łapówkę, którą miał dostać egzaminator, a z niej kasował dla siebie marże w wysokości 10-15 procent kwoty" - wyjaśnia Sokołowski.

"Ponad 140 kursantów usłyszało zarzuty o popełnionym przestępstwie" - mówi Sokołowski. "Sprawa ma charakter rozwojowy i będą dalsze zatrzymania. Zachęcamy do zgłaszania się samemu osób, które brały udział w tym procederze, bo dzięki temu mogą uniknąć kary" - dodaje. Chodzi o osoby, które po 1 lipca 2003 roku wręczyli łapówkę i zdali swoje egzaminy w pomorskim ośrodku ruchu drogowego w Gdańsku lub w Gdyni.

Każdy ukończył kurs przeciwdziałania korupcji

"Każdy z zatrzymanych egzaminatorów posiadał certyfikat ukończenia kursu specjalistycznego z zakresu przeciwdziałania zjawisku korupcji w ośrodkach egzaminowania kierowców" - mówi Sokołowski. Zatrzymanym łapówkarzom grozi kara do 8 lat więzienia.

"Zatrzymania odbywały się przez cały ostatni tydzień. Wszyscy egzaminatorzy zostali zwolnieni, 12 z nich ma zakaz wykonywania zawodu. Wobec wszystkich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątku. Robimy wszystko, aby nie utrudniło to nikomu życia. Inni egzaminatorzy pracują w dodatkowych godzinach, od poniedziałku zatrudniam nowe osoby" - mówi szefowa Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Ewa Radziejowska.

"Uważam, że ze strony ośrodka wszystko zostało zrobione. Łącznie z tym, że co roku zgodnie z ustawą organizowaliśmy szkolenia z zakresu przeciwdziałania korupcji i każdy egzaminator w nich uczestniczył" - dodaje Radziejowska