W całej Małopolsce obowiązuje obecnie ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Według synoptyków opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h i grad. - W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym komendant obozu harcerskiego "Zawisza" w miejscowości Doły (powiat brzeski) podjął decyzję o ewakuacji uczestników z obozowiska do pobliskiego OSP - poinformował Hubert Ciepły, Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Ewakuowano łącznie 41 dzieci i 4 opiekunów obozu.

Reklama

W związku z silnym deszczem i wiatrem w Małopolsce w czwartek od rana małopolscy strażacy wyjeżdżali do akcji 113 razy. Najczęstszymi przyczynami były zalane piwnice, zatkane przepusty drogowe i pozostające na drogach połamane gałęzie. Jak przekazał PAP dyżurny straży, najwięcej, 36 razy, strażacy interweniowali w Krakowie, 17 razy w Wieliczce, 16 w Limanowej i 13 w Tarnowie. W pozostałych powiatach zdarzały się pojedyncze interwencje.

Zmierzone opady, zgodnie z przewidywaniami, są bardzo wysokie: Wilcza Wola - 61,6 mm, Jasionów - 54,5 mm, Limanowa - 51,4 mm, Dobczyce - 50,4 mm - podaje IMGW. Miejscami sumy mogły być wyższe. Na niektórych rzekach zanotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych (Biała, Gostynia).