Przechodni tytuł Zielonej Stolicy Europy, na wzór Europejskiej Stolicy Kultury, UE przyznała po raz pierwszy. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych miast do finału przeszło osiem. Z tej grupy Komisja Europejska wybrała właśnie zwycięzców. W przyszłym roku tytuł trafi do Sztokholmu, a w 2011 do Hamburga.

Reklama

"Czterech na pięciu mieszkańców Europy mieszka na obszarach zurbanizowanych" - mówił podczas ogłoszenia wyników Stavros Dimas, szef Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska. Dlatego UE chce, aby kraje członkowskie dbały o podnoszenie jakości życia w miastach. Sztokholm i Hamburg mają być najlepszymi przykładami, jak to robić.

Stolica Szwecji została nagrodzona m.in. za sprawne systemy zagospodarowania odpadów, ograniczenia hałasu i ograniczanie komunikacji. Mieszkańcy Sztokholmu sami zdecydowali w referendum o wprowadzeniu płatnego wjazdu do centrum miasta, dzięki czemu większość kierowców przesiadła się do komunikacji publicznej. Do tego 95 proc. mieszkańców miasta ma z domu do najbliższego parku nie dalej niż 300 m.

Z kolei w Hamburgu doceniono czyste powietrze nad miastem i oszczędności energetyczne w budynkach administracji publicznej. Z Polski o tytuł starały się Łódź i Toruń, ale oba miasta odpadły w eliminacjach.