Podarowałeś komuś coś cennego, a w rezultacie okazało się, że ta osoba nie do końca zasługuje na darowiznę od ciebie? Sprawdź, jak możesz postąpić w takiej sytuacji.

Darowizna: Co to jest?

Zgodnie z treścią art. 888 par. 1 Kodeksu cywilnego darczyńca, który ofiarowuje komuś coś cennego, zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Okazuje się, że nawet podarunek z okazji imienin, prezent na gwiazdę czy kieszonkowe dla dziecka z formalnego punktu widzenia są formą darowizny.

Reklama

Odwołanie darowizny: Kiedy jest to możliwe?

Ustawodawca przewidział kilka sytuacji, w których można odwołać darowiznę – nawet już tę wykonaną. Można to zrobić, kiedy np. zaistnieje rażąca niewdzięczność obdarowanego, w wyniku winy umyślnej albo rażącego niedbalstwa ze strony osoby obdarowanej.

Mowa np. o popełnieniu przestępstwa przeciwko darczyńcy bądź naruszeniu obowiązków rodzinnych. Niewypełnienie warunku zawartego przez darczyńcę w umowie darowizny również może być uznane jako rażąca niewdzięczność.

Reklama

Oprócz tego – zgodnie z art. 896 Kodeksu cywilnegodarczyńca ma prawo do odwołania tzw. darowizny jeszcze niewykonanej. Może to mieć miejsce, kiedy nagle sytuacja majątkowa obdarowanego mocno się pogorszy, a przekazanie majątku mogłoby tylko pogłębić ten stan.

Jaki jest termin na odwołanie darowizny wykonanej?

Darczyńca ma rok na odwołanie darowizny, jeśli powodem jest niewdzięczność obdarowanego. Termin liczy się od dnia, w którym osoba przekazująca darowiznę dowiedziała się o zaistniałej przesłance.

Jak formalnie odwołać darowiznę?

Aby cofnąć darowiznę, trzeba wręczyć obdarowanemu oświadczenie o jej odwołaniu. Nie jest ono jednak jednoznaczne z wykonaniem samego odwołania. Osoba obdarowana musi jeszcze dokonać przekazania darowizny na rzecz darczyńcy. Jeśli przedmiotem jest jakaś nieruchomość, odwołanie darowizny musi odbyć się u notariusza i zostać spisane w formie aktu notarialnego.