Prognoza IMGW: Uwaga na gwałtowne zmiany pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje burze z gradem, silnymi opadami, możliwym gradem i porywami wiatru. Wydano ostrzeżenia 1 stopnia. Intensywne opady mogą gwałtownie podnieść poziom wód. Na południu Polski może dojść do podtopień i zalań. Ostrzeżenia 1. stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody obowiązują dziś od wschodu, przez centrum, aż po południe Polski. Burze ominą wschodnią część kraju. Zalecane jest śledzenie ostrzeżeń na bieżąco.

Prawie wszędzie będzie upalnie. Dla pasa od centrum na wschód wydano ostrzeżenia 2. stopnia przed upałem. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Temperatury od 22 do 33 stopni Celsjusza.

Reklama

Pogodowa karuzela i tropikalne noce

W weekend upały nadal nie odpuszczą. W sobotę i niedzielę gorąco będzie w większości regionów, z temperaturą w dzień około 30 stopni Celsjusza. Nocami również przeważnie nie będzie spadać poniżej 20 stopni. Ponownie czekają nas więc tropikalne noce.

W weekend należy też spodziewać się burz, miejscami będą one gwałtowne, z intensywnym deszczem i gradem.

Pogoda na sobotę i niedzielę: Burze i upały

W sobotę zagrożenia burzami prognozowane są na południu kraju, mogą wystąpić ostrzeżenia 1. stopnia. W pozostałej części Polski będzie upalnie, poza Pomorzem i Pomorzem Zachodnim oraz Wielkopolską. Mogą obowiązywać ostrzeżenia 2. stopnia.

W sobotę prognozowane są również ostrzeżenia 1. stopnia przed gwałtownym wzrostem poziomu wody w południowym pasie Polski, głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu.

W niedzielę burze powrócą nad północną, zachodnią oraz środkową część Polski. Burze z gradem prognozowane są w dzień i w nocy. W centrum, na wschodzie i południu będzie natomiast utrzymywał się męczący upał. W poniedziałek pogoda powinna się uspokoić.