W jednym z najnowszych postów IMGW pojawiła się numeryczna prognoza pogody anomalii średniej temperatury powietrza od Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Uzupełnieniem jej jest eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na miesiące od listopada 2023 do lutego 2024 opublikowana na stronie Centrum Modelowania Meteorologicznego, która została opracowana na postawie wyników modeli NOAA i ECMWF oraz autorskich modeli prognostycznych Instytutu: IMGW-Reg i IMGW-Bayes. Jaka pogoda będzie jesienią i zimą? Możemy spodziewać się dużych przymrozków i srogiej zimy, czy wręcz przeciwnie?

Reklama

Najnowsza prognoza pogody na jesień i zimę 2023/2024

Opublikowana przez Instytut eksperymentalna prognoza długoterminowa pogody na miesiące od listopada 2023 do lutego 2024 roku obejmuje temperaturę i opady w tym okresie. Przedstawia ona:

Reklama
  • średnią miesięczną temperaturę powietrza
  • miesięczną sumę opadów atmosferycznych
Reklama

oddzielnie na każdy miesiąc od listopada do lutego dla wybranych miast w Polsce. Wyniki prognozy są przedstawione w formie porównania do normy wieloletniej z lat 1991-2020. I tak:

  • Jeśli przewidywana średniatemperatura lub też suma opadówjestwnormie oznacza to, że według prognozy dany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w okresie referencyjnym.
  • Jeżeli średnia jest poniżej normy to zakłada się, że prognozowany miesiąc będzie odpowiednio chłodniejszy lub bardziej suchy od średniej z lat 1991-2020, przy czym tu pod uwagę bierze się 20 obserwowanych tych samych miesięcy z okresu referencyjnego.
  • Analogicznie gdy przewidywana średnia temperatury lub opadu jest powyżej normy, to prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry.

Prognoza pogody na listopad 2023

Jaki będzie listopad? Miesiąc ten dla całej Polski będzie miesiącem bliskim normie, nie za ciepłym i nie za zimnym względem średniej miesięcznej temperatury powietrza z okresu referencyjnego. To samo będzie się tyczyć sumy opadów - pod tym kątem również będzie to miesiąc normalny. Najcieplej w Opolu oraz we Wrocławiu. Tam termometry wskażą średnio odpowiednio 4,3-6,4 i 4-6 stopni Celsjusza. Niewiele chłodniej w Szczecinie oraz w Gdańsku. Najchłodniej w Zakopanem - norma wieloletnia dla tego regionu to 1,3-3,2 stopnia.

Pod kątem opadu największej ilości opadów atmosferycznych mogą spodziewać się mieszkańcy Zakopanego. Tam norma wieloletnia wynosi między 44,4 a 74,2 milimetra. Natomiast najbardziej suchy listopad będzie we Wrocławiu.

Prognoza pogody na grudzień 2023

Jakiej pogody możemy się spodziewać w okresie Świąt Bożego Narodzenia? Otóż zgodnie z prognozą Instytutu grudzień pod kątem średniej temperatury będzie miesiącem normalnym. Natomiast jeżeli chodzi o ilość opadów, to będzie to miesiąc bardziej mokry niż zazwyczaj.

Temperatury powietrza w całej Polsce będą mieścić się w normie wieloletniej. Zgodnie z nimi, najcieplej będzie w Szczecinie - między 1,4 a 3 stopnie. Podobnie w Koszalinie oraz Gdańsku. Tam maksymalna temperatura powietrza według normy wynosi 2,9 stopnia Celsjusza. Najchłodniej w Zakopanem. Norma dla tego regionu to od -3,1 do -1,1 i temperatur w tym zakresie możemy się spodziewać.

Pod kątem opadów, zgodnie z normą wieloletnią najwięcej padać będzie w grudniu w Koszalinie. Norma opadu dla tego rejonu to między 45,2 a 73,4 milimetra, zatem prognozowana na grudzień tego roku ilość opadów w tym rejonie przekroczy granice normy. W pozostałych regionach kraju opadów będzie również więcej niż zazwyczaj. Najmniejsza ilość opadów prognozowana jest dla Wrocławia.

Prognoza pogody na styczeń 2024

Jaki będzie początek przyszłego roku? Więcej odstępstw od normy możemy spodziewać właśnie się w styczniu. Będzie to miesiąc o parametrach powyżej normy zarówno dotyczących średniej temperatury, jak i sumy opadów. Styczeń 2024 będzie zatem miesiącem ciepłym i mokrym. Średnia temperatura powietrza w całym kraju przekroczy normę. Zazwyczaj w tym miesiącu najcieplej jest w Szczecinie oraz w Gdańsku - normy wieloletnie dla tych obszarów to odpowiednio -0,2 do 1,9 oraz -0,7 do 1,6 stopnia Celsjusza. Z reguły zaś najchłodniej jest w Suwałkach, Zakopanem oraz w Białymstoku. Tam również możemy spodziewać się wyższych temperatur powietrza.

Opadów w całej Polsce będzie więcej. Najwyższa norma opadów atmosferycznych jest dla Koszalina i Zakopanego. Wynosi ona odpowiednio między 38,2 a 58,2 oraz między 30,6 a 57,6 mm opadu. Mieszkańcy tych regionów mogą więc spodziewać się przekroczenia tych wartości. Najmniej opadu według normy wieloletniej prognozowane jest dla Gdańska. Zatem pewnie będzie tak również w styczniu 2024 i choć będzie tam podać mniej niż w pozostałej części kraju, to ilość opadu również przekroczy wartości normy.

Spora niespodzianka w prognozie na luty 2024

Ostatni miesiąc objęty prognozą toluty 2024, który - jeśli przewidywania się potwierdzą - szykuje nam całkiem spora niespodziankę. Według pogody numerycznej od NOAA, w całym kraju średnia temperatura może być wyższa od normy wieloletniej aż o 2-2,5 stopnia.

Pod kątem ilości opadów luty przyszłego roku będzie miesiącem mokrym, bowiem suma opadów dla całego kraju będzie powyżej normy. Najmniej opadu zazwyczaj spada w lutym w Gdańsku (norma między 12,1 a 16,6 milimetra) a najwięcej, bo od 33,5 do 47,4 mm w Koszalinie. Jednak w obu regionach w tym roku ilość opadów atmosferycznych będzie wyższa niż zazwyczaj.