Marsz Niepodległości 2023. Co to za wydarzenie?

Marsz Niepodległości to cykliczne wydarzenie, które odbywa się na ulicach Warszawy od 2010 roku w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i wcześniejszych latach zaborów. Marsz Niepodległości z założenia ma na celu uczczenie tego ważnego dla Polski wydarzenia oraz wyrażenie dumy z polskiej historii i tożsamości narodowej.

Marsz od lat wzbudza wiele kontrowersji. Organizatorom zarzuca się propagowanie haseł m.in. jawnie faszystowskich, ksenofobicznych i rasistowskich. W trakcie niektórych edycji dochodziło do starć uczestników z policją, a także niszczenia mienia na ulicach Warszawy. Organizowane są też kontrmanifestacje i alternatywne wydarzenia, które miały na celu promowanie tolerancji, otwartości i różnorodności.

Reklama

Marsz Niepodległości 2023. Kto i kiedy go organizuje?

Reklama

Marsz Niepodległości odbędzie się tradycyjnie 11 listopada o godz. 14.00. Wydarzenie jest zawsze organizowane w Narodowe Święto Niepodległości.

Organizatorem jest Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości". Aktualnym prezesem tej organizacji jest Bartosz Malewski. Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Jeszcze Polska nie zginęła".

Marsz Niepodległości 2023. Trasa i mapa

11 listopada 2023 roku uczestnicy przemaszerują identyczną trasą jak w latach poprzednich. Marsz Niepodległości rozpocznie się na Rondzie im. Romana Dmowskiego. Później uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego i Wałem Miedzeszyńskim. Finał poprzednich edycji miał miejsce na Błoniach Stadionu Narodowego.

Trasa Marszu Niepodległości 11 listopada 2023 / fot. https://marszniepodleglosci.pl/informacje/ / Inne