Gargas do połowy marca szefowała w telewizji publicznej działowi publicystyki. Zwolnił ją Piotr Farfał. Decyzję tłumaczył politycznym wydźwiękiem jej programów. "Proszę obejrzeć sobie archiwalne odcinki >Misji Specjalnej<" - tak mówił po zwolnieniu Gargas.

W trakcie pracy dziennikarki w TVP telewizja zrealizowała w oparciu o jej pomysł program "Wielki test z historii. 1918". Wyemitowano go w listopadzie zeszłego roku. Zgromadził sporą widownię - prawie 3 mln widzów. Drugi program o Janie Pawle II wyemitowano 30 marca, już po zwolnieniu Gargas. Oglądało go jeszcze więcej osób - 3,1 mln.

W napisach końcowych przy pierwszej emisji Gargas figurowała jeszcze jako autorka scenariusza. Tak też była przedstawiana przy pracach nad drugą częścią cyklu. Ale zniknęła z napisów po zwolnieniu z pracy, tuż przed emisją programu.

To wywołało reakcję dziennikarki, która uważa się za autorkę formatu. Gargas zwróciła się do TVP z propozycją polubownego załatwienie sprawy. Ale odpowiedź była negatywna. "Po jakimś czasie telewizja w ogóle przestała odpowiadać" - mówi DZIENNIKOWI.

Dziennikarka skierowała więc sprawę do sądu. Jak podaje "Presserwis", żąda przeprosin za bezprawne wykorzystanie formatu, scenariusza i tytułu oraz 10 tys. zł zadośćuczynienia. Wniosła też o zaniechanie naruszenia jej praw do formatu.

TVP przyznaje, że pomysł na program jest autorstwa Gargas. Ale jej rzecznik, Daniel Jabłoński, mówi "Presserwisowi", że pomysł ten powstał w wyniku realizacji jej obowiązków służbowych jako pracownika TVP. "Wymyślanie nowych formatów i scenariuszy nie leżało w moich obowiązkach" - mówi Gargas. Podkreśla, że nazywanie opracowanego szczegółowo oryginalnego formatu "pomysłem" nie jest na miejscu. Na udowodnienie swoich racji ma dokumenty.

TVP twierdzi też, że scenariuszu Gargas nie opracowała. "Nad scenariuszem - układem programu poszczególnych edycji - pracował zespół pod przewodnictwem reżysera Konrada Smugi" - informuje Jabłoński. Innego zdania była w marcu Janina Jankowska, przewodnicząca Rady Programowej TVP. "Nie znamy przyczyn dla których autorka pomysłu i scenariusza doskonałego edukacyjno - rozrywkowego formatu <Wielki test z historii> Anita Gargas została wyrzucona z pracy" - pisała w marcu do p.o. szefa TVP Piotra Farfała. To ona też, jako pierwsza, miała nazwać postępowanie w stosunku do Gargas "kradzieżą intelektualną"

Kolejny odcinek "Wielkiego testu z historii" - o II wojnie światowej - ma się pojawić na ekranach telewizorów jeszcze w sierpniu. TVP zamierza tylko dopisac w napisach końcowych, że program oparto na pomyśle Gargas.