Przepisy obowiązujące w Kościele katolickim mówią o tym, że we wszystkie piątki całego roku obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Obowiązuje ona a także post ścisły w takie dni jak Środa Popielcowa i Wielki Piątek.

Reklama

7 czerwca katolików nie obowiązuje post. Czy muszą iść do kościoła?

Bywają jednak wyjątki od tej reguły. W piątek 7 czerwca katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To święto ruchome, ale obchodzone zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała. W tym roku wypadło ono 30 maja. Dlatego też obchodzona 7 czerwca katolików nie obowiązuje post, mogą jeść mięso. Tego dnia wierni nie muszą uczestniczyć we mszy świętej.

Kult Serca Jezusa był znany już w średniowieczu. Oficjalnie uznany został pod wpływem objawień, które w latach 1673-1675 miała św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru sióstr wizytek w Paray-le-Monial (Francja). Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa m.in. dla Królestwa Polskiego i dla Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie została zatwierdzona 6 lutego 1765 roku.

Pius IX w 1856 r. rozszerzył je na cały Kościół powszechny. Papież Leon XIII w 1889 r. podniósł je do rangi uroczystości, a 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.