Zarząd Zieleni ograniczył się do najpotrzebniejszych koszeń, np. w celu poprawy widoczności, kosi również polany rekreacyjne w parkach i obkasza kwietniki.

Czym jest jęczmień płonny i gdzie go można spotkać?

Jęczmień płonny (Hordeum murinum) to roślina, która pojawia się na naszych trawnikach, szczególnie przyulicznych. W Polsce ma status archeofita, czyli gatunku zawleczonego przez człowieka przed końcem XV w. Rośnie w zwartych łanach, osiągając wysokość 20-40 cm. Choć naturalnie występuje w cieplejszym klimacie, u nas znalazł miejsca odpowiednie do życia, szczególnie na terenach zurbanizowanych.

Reklama

Dlaczego jęczmień płonny stanowi problem dla psów?

Jego nasiona znajdują się w kłosach, okrytych plewami z twardą ostką. Po zawiązaniu nasion rośliny robią się suche, a kłosy łatwo się rozpadają i rozsypują na podłoże. Ostki mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną.

Jak ograniczyć występowanie jęczmienia płonnego?

Zarząd Zieleni obserwuje, że ze względu na zmiany klimatu i suszę, liczba koszeń trawników przyulicznych została ograniczona. Niemożliwe będzie całkowite wyeliminowanie jęczmienia ze składu gatunkowego trawników miejskich. Dlatego wydano apel, w którym uprasza się właścicieli psów o zachowanie ostrożności i niewpuszczanie pupili na powierzchnie porośnięte jęczmieniem.