Niebieskie Skrzyneczki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży dotarły m.in. do Gorzowa Wielkopolskiego. Jest to inicjatywa, która pozwala uczniom anonimowo wyrazić swoje obawy oraz podzielić się problemem. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska podkreśliła podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim, że jest to bardzo cenna inicjatywa, zwłaszcza biorąc pod uwagę alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
"To bardzo cenna inicjatywa, gdyż od wielu lat notujemy alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z których 146 zakończyło się tragicznie" – powiedziała. Na konferencji poinformowano również, że projekt Niebieskich Skrzyneczek obejmie cały kraj.
Niebieskie Skrzyneczki będą umieszczane bezpiecznych, odizolowanych miejscach w szkołach, świetlicach i innych miejscach, gdzie przebywają dzieci i młodzież. Uczniowie będą mogli wrzucać do nich anonimowe wiadomości z prośbą o wsparcie lub informacje o trudnych sytuacjach, z którymi się mierzą. Skrzyneczki zawierają także informacje o dostępnych usługach wsparcia psychicznego, takich jak numery telefonów zaufania, poradnie psychologiczne i organizacje pomocowe. Celem inicjatywy jest ułatwienie dostępu do pomocy psychologicznej i wsparcia dla młodzieży.
Alarmujące dane, ponure statystyki, czyli zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
W ostatnich latach pojawiło się wiele niepokojących statystyk, które wskazują na wzrost liczby przypadków problemów psychicznych wśród najmłodszych Polaków. Dane wymagają natychmiastowej uwagi i zdecydowanych działań.
Badania wskazują m.in., że aż 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce cierpi na zaburzenia depresyjne i lękowe. To oznacza, że co piąte dziecko zmaga się z poważnymi problemami psychicznymi, które mogą negatywnie wpływać na jego rozwój, edukację i relacje społeczne.
Nasz kraj zajmuje również niechlubne miejsce w czołówce krajów europejskich pod względem liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2022 roku aż 116 młodych osób odebrało sobie życie, a liczba prób samobójczych była znacznie wyższa i sięgała kilku tysięcy przypadków.
Wicemarszałkini zwróciła uwagę na trudności w dostępie do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego dla młodzieży. "238 dni – tyle wynosi średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ, a jeden psychiatra dziecięcy przypada na przeszło 12 tys. dzieci" – podkreśliła.
Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski zauważył z kolei, że Niebieskie Skrzyneczki mają pomóc także szkolnym pedagogom. Po przeanalizowaniu wrzucanych do nich karteczek pedagodzy będą wiedzieli, z jakimi problemami boryka się młodzież w ich szkołach.
Jesteś w kryzysie? Skorzystaj z pomocy!
Osoby w kryzysie emocjonalnym mogą uzyskać pomoc pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222. W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia": 800 12 00 02 (czynny całą dobę). Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny cały tydzień, 12:00-2:00).
Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222 (czynne całą dobę).