Kwestia wydłużenia urlopu wypoczynkowego co jakiś czas pojawia się w dyskusji publicznej. W ostatnim czasie taką propozycję przedstawiło NSZZ "Solidarność".Propozycje związkowców zakładają jednak, że urlop byłby wydłużany stopniowo. To oznacza, że nie dostalibyśmy od razu pełnych 35 dni do wykorzystania. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wymiar czasu pracy w Polsce wyższy niż w innych krajach

Polska, na tle innych krajów europejskich, ma jeden z najdłuższych wymiarów czasu pracy. Standardowy tydzień pracy wynosi w Polsce 40 godzin podczas gdy np. we Francji jest to 35 godzin. Także w Wielkiej Brytanii "roboczy tydzień" jest krótszy. W Niemczech mimo że standardowy tydzień pracy trwa 40 godzin wiele firm praktykuje 35-38 godzinny tydzień pracy.

Reklama

Urlop wypoczynkowy. Komu przysługuje 20 a komu 26 dni urlopu?

Obecnie wszystkim osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę przysługuje 20 lub 26 dni urlopu. O tym, czy dana osoba otrzymuje 20 czy 26 dni urlopu, decyduje staż pracy. Osoby o stażu pracy mniejszym niż 10 lat mają 20 dni urlopu wypoczynkowego, a osoby, które pracują dłużej – 26 dni. W staż pracy wlicza się również wykształcenie. Za ukończenie szkoły wyższej przysługuje 8 lat, szkoły policealnej 6 lat, a szkoły średniej 5 lat – przy czym okresy te się nie sumują.

Kodeks Pracy przewiduje obecnie, poza urlopem wypoczynkowym, również:

  • 5 dni urlopu opiekuńczego (przysługuje nie tylko rodzicom, nie ma znaczenia staż pracy)
  • 2 dni tzw. zwolnienia z powodu siły wyższej (nie ma znaczenia staż pracy)
  • 2 dni lub 16 godzin na opiekę nad dzieckiem (nie ma znaczenia staż pracy)

35 dni urlopu. Kiedy wejdzie w życie?

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu? Czy sytuacja się zmieni i nowe propozycje zmian w Prawie pracy obejmą wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie odniosło się jeszcze do pomysłu NSZZ "Solidarność".

Resort zadeklarował jednak, że jeszcze w trakcie trwania obecnej kadencji rządu wprowadzi rewolucyjne zmiany w wymiarze czasu pracy. Wśród propozycji Nowej Lewicy są m.in. te dotyczące 35 dni urlopu oraz 35-godzinnego tygodnia pracy. Skrócenie tygodnia pracy polegałoby na stopniowym zmniejszaniu liczby godzin – początkowo skróceniu tygodnia pracy o 2 godziny, a z czasem – o 5. Czy ministerstwo rozważy oba scenariusze? Pytanie pozostaje otwarte. Badania świadczą jednak o tym, że Polacy należą do czołówki najbardziej przepracowanych nacji w Europie.