Portal podhale24.pl poinformował, że jeden z mieszkańców Zubrzycy Górnej pod Babią Górą, pan Władysław, znalazł owocniki niezwykle aromatycznych grzybów, które są symbolem "prawdziwego luksusu" w polskim lesie. Grzyby te najczęściej występują w Azji i mają niezwykłe przeznaczenie. W Polsce napotyka się na nie niezwykle rzadko. Mimo to nie są to pierwsze doniesienia na temat występowania gąsek w Polsce.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Gdzie rośnie gąska sosnowa?

Gąskę sosnową po raz pierwszy od długiego czasu zaobserwowano w 2021 roku w Gdańsku, a następnie w Zawoi znajdującej się w pobliżu Babiej Góry. "U nas na te grzyby mówiło się "copy". Ciekaw byłem co to za grzyb, ale nikt nie znał jego oficjalnej nazwy. Nikt nie używał nazwy gąska sosnowa. Dopiero jak się internet pojawił, usłyszeliśmy o gąsce sosnowej" – mówi grzybiarz, który trafił na niezwykłe znalezisko.

Reklama

Mężczyzna przestawił zdjęcia zebranych przez siebie owocników. Część z nich ususzył z uwagi na ich bogaty aromat, a część zamroził. Owocniki chce również przekazać do sanepidu, by potwierdzić, że to faktycznie gąska sosnowa.

Dlaczego gąska sosnowa jest tak droga?

Wysoka cena tego grzyba jest uwarunkowana przede wszystkim jego popularnością… w Japonii, gdzie jest on częstym prezentem dla młodej pary i drogim prezentem na szczególne okazje. Występuje ona jedynie w stanie dzikim, zazwyczaj w okolicach sosen. Najczęściej spotykana jest w Azji (tu znana jest jako matsutake) i w Stanach Zjednoczonych. Zwłaszcza w Japonii uważana jest za przysmak i symbol luksusu, gdzie jego cena sięga nawet 2 tys. euro za kilogram!

W Polsce po raz pierwszy odkryto gąskę sosnową w 1921 roku. Następnym razem – dopiero 100 lat później, w roku 2021. Gąskę sosnową znaleziono wówczas w Gdańsku, a potem w gminie Zawoja w Małopolsce.

Gąbka sosnowa – właściwości zdrowotne

Gąbka sosnowa, nazywana również borowikiem ceglastoporym, posiada liczne właściwości zdrowotne. Jest bogata w białko, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak potas, fosfor, magnez i żelazo, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego oraz metabolizm.

Grzyb ten zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają neutralizować wolne rodniki, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym, co może zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych.

Ponadto, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, wspierając układ odpornościowy i chroniąc przed infekcjami. Gąbka sosnowa jest również niskokaloryczna i bogata w błonnik, co sprzyja utrzymaniu zdrowej wagi oraz prawidłowej pracy układu trawiennego.