Jak podała BiełTA, Szmydt „w Polsce jest prześladowany z powodów politycznych

Szmydt, który na Białorusi poprosił o azyl, korespondencyjnie zrzekł się stanowiska sędziego.

Łukaszenka udzielił azylu Tomaszowi Szmydtowi

Reklama

Prokuratura Krajowa postawiła mu zaocznie zarzut szpiegostwa i wydała za nim list gończy, zaś Sąd Okręgowy w Warszawie - Europejski Nakaz Aresztowania.

Kim jest Szmydt?

Szmydt pracował jako sędzia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. 6 maja pojawił się na konferencji prasowej w Mińsku, a media propagandowe Białorusi powiadomiły, że poprosił tamtejsze władze o "opiekę i ochronę".

Następnie zaczął pojawiać się w białoruskich i rosyjskich mediach oraz powtarzać tezy tamtejszej propagandy, a siebie przedstawiać jako ofiarę represji za poglądy. Białoruskie media później informowały, że Szmydt rozpoczął pracę w agencji BiełTA, a także że założył fundację "Polska Prawda”, która ma „przekazywać informacje o europejskich i amerykańskich politykach, ich związkach ze służbami i korupcją”.

Białoruś, z której w ciągu ostatnich czterech lat w obawie przed represjami wyjechało co najmniej pół miliona ludzi, a tysiące siedzą w więzieniach za politykę, Szmydt nazwał krajem "prawdziwie wolnym i bezpiecznym”.

W grudniu 2021 r. na Białoruś zbiegł starszy szeregowy Emil Czeczko, który jako żołnierz Wojska Polskiego pełnił służbę na granicy polsko-białoruskiej. W połowie marca 2022 r. został znaleziony martwy w Mińsku.