Europosłanka PiS Beata Szydło była gościem w programie Radia Zet. Jednym z tematów rozmowy były wybory prezydenckie, w których kandyduje m.in. Sławomir Mentzen z Konfederacji. Prowadzący program Bogdan Rymanowski w pewnym momencie zwrócił uwagę, że na spotkaniach Mentzena pojawia się wielu młodych ludzi.
Kandydat Konfederacji będzie miał lepszy wynik niż PiS?
Zasugerował, że kandydat Konfederacji może mieć nawet lepszy wynik, niż popierany przez PiS Karol Nawrocki.Na ostatniej konwencji Karola Nawrockiego było bardzo dużo młodych ludzi, również - odpowiedziała na to Beata Szydło. Dziennikarz zwrócił uwagę, że ostatnie badania Ogólnopolskiej Grupy Badawczej pokazują, że 50 proc. młodych ludzi (do 40 r.ż.) wybiera Sławomira Mentzena. - Tak, to jest taka tendencja, która już jest od bardzo dawna. Kiedyś się mówiło, że młodzi ludzie wybierają Mentzena, a potem z tego wyrastają - stwierdziła europosłanka.
Dodała, że Mentzen robi "bardzo dobrą kampanię i rzeczywiście te tłumy młodych ludzi robią wrażenie". Zapewniła jednak, że do drugiej tury dostanie się Karol Nawrocki, który stoczy pojedynek z Rafałem Trzaskowskim.
Mentzen wyprzedza Nawrockiego w sondażu
W sondażu prezydenckim przeprowadzonym przez SW Research dla "Wprost", kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, z wynikiem 18,9 proc., wyprzedził kandydata popieranego przez PiS Karola Nawrockiego (16,5 proc.). Kandydat KO Rafał Trzaskowski utrzymał pozycję lidera z poparciem 33,6 proc. ankietowanych.
Wybory prezydenckie w Polsce
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd 30 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca. Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje.
Zarejestrowano m.in. komitety:
- Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO),
- popieranego przez PiS Karola Nawrockiego,
- Magdaleny Biejat (wicemarszałkini Senatu, kandydatki Lewicy),
- Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie),
- Macieja Maciaka (związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju),
- Marka Wocha (kandydata Bezpartyjnych Samorządowców),
- Sławomira Mentzena (posła, kandydata Konfederacji),
- Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji),
- Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi),
- Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem),
- Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj),
- Wojciecha Papisa (kandydat Bezpartyjnych),
- Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski)
- kandydata Polski Liberalnej Przedsiębiorców PL Pawła Tanajno.