Czy 1 sierpnia 2025 będzie wolny od pracy?
1 sierpnia obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, ustanowiony jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Choć to data wyjątkowo ważna historycznie i emocjonalnie, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
To może się jednak zmienić – do Sejmu i prezydenta trafiła nowa petycja, w której Stowarzyszenie „Lepszy Sulejówek” wnioskuje o nadanie tej dacie statusu święta państwowego z dniem wolnym. Jak argumentują autorzy - taka decyzja “przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami i będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju”.
1 sierpnia 2025 wolny - decyzja Sejmu kluczowa
Petycją zajmie się Sejmowa Komisja ds. Petycji, która w przeszłości już dwukrotnie odrzuciła podobne propozycje. Wtedy uzasadniano decyzję możliwymi negatywnymi skutkami gospodarczymi oraz tym, że główne uroczystości odbywają się po godz. 16:00, a więc po zakończeniu pracy.
Tym razem jednak atmosfera społeczna może sprzyjać zmianie – rośnie potrzeba pielęgnowania pamięci historycznej, a jednocześnie coraz głośniej mówi się o przepracowaniu Polaków, którzy – według danych Eurostatu – są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej.
Kiedy decyzja w sprawie dnia wolnego? Co to oznacza dla pracowników?
Na razie mówimy o petycji i etapie sejmowej analizy, nie o gotowym projekcie ustawy. 1 sierpnia 2025 roku nadal nie jest dniem wolnym od pracy, ale jeśli wniosek zyska poparcie w Sejmie i trafi do legislacji, realna zmiana może wejść w życie w kolejnych latach.
Gdyby 1 sierpnia został wprowadzony jako dzień ustawowo wolny od pracy, byłby to już 15. taki dzień w kalendarzu – i pierwszy od lat nowy dzień wolny, obok Wigilii, która będzie wolna od 2025 roku.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku - aktualna lista
Aktualnie w Polsce mamy 14 dni ustawowo wolnych od pracy 2025:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Trzech Króli
- 20 i 21 kwietnia – Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja – Święto Pracy
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca – Zielone Świątki
- 19 czerwca – Boże Ciało
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Święto Niepodległości
- 24 grudnia – Wigilia (nowość)
- 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie
I choć 1 sierpnia 2025 roku nadal jest zwykłym dniem pracy, jest szansa, że w niedalekiej przyszłości dołączy do kalendarza jako 15. dzień wolny od pracy w Polsce. Petycja została skierowana do Sejmu i prezydenta – teraz wszystko zależy od dalszych decyzji komisji i polityków.