Dariusz Gawin wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało wystawę wyjaśnia, że nie dotyczy ona tylko walk w sierpniu i wrześniu. Na ekspozycji będzie można zobaczyć Warszawę i Polskę przedwojenną, w czasie okupacji, z dużym naciskiem na powstanie oraz konsekwencje II wojny światowej dla Polski. 

Wystawa składa się z kilkunastu plansz z dużymi fotografiami oraz opisami wyjaśniającymi kontekst wydarzeń, przy okazji zostanie uruchomiona strona internetowa o ekspozycji w języku niemieckim i angielskim.

Wicedyrektor Gawin podkreśla, że wyjątkowe znaczenie ma miejsce, w którym zostanie zaprezentowana wystawa, czyli "Topografia Terroru". Fundacja, która organizuje tę wystawę od wielu lat ukazuje III Rzeszę jako machinę terroru i personalizuje odpowiedzialność najwyższych urzędników za zbrodnie II wojny, mieści się w budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Tam - wyjaśnia wicedyrektor Gawin - Himmler z Hitlerem po otrzymaniu wiadomości o wybuchu Powstania Warszawskiego, wydali rozkaz zburzenia naszej stolicy.

Dariusz Gawin uważa, że możliwość zaprezentowania wystawy w Berlinie pokazuje jak wielką pracę ze swoją trudną historią i relacjami z Polską wykonali Niemcy. Od ponad 20 lat Niemcy coraz lepiej radzą sobie z trudną przeszłością tłumaczy Gawin i dodaje, że tymczasem Rosjanie nawet nie pomyśleli, by podjąć tego typu działania.

W uroczystości otwarcia wystawy weźmie też udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Berlina Klaus Wowereit (czyt. Wowerajt).