Kamiński powiedział, że strona francuska zaproponowała, żeby prezydenci spotkali się 6 grudnia w Polsce. Kancelaria Prezydenta od początku uprzedzała jednak, że w tym czasie Lech Kaczyński ma odwiedzić Azję i tej wizyty nie może przesunąć.

>>> Przeczytaj tekst DZIENNIKA: Prezydent chce uciec przed Sarkozym do Japonii

"Od początku mówiliśmy stronie francuskiej, że niestety na 6 grudnia przypada wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Azji, przygotowywana od roku, łącznie z audiencją u cesarza Japonii. Ze względów dyplomatycznych było to bardzo trudno zmienić, gdyż ta wizyta obejmuje trzy kraje: Japonię, Mongolię i Koreę Południową" - mówił Kamiński. Lech Kaczyński będzie przebywał w Azji do 1 do 7 grudnia.

Prezydencki minister pytany, czy rozważany jest inny termin spotkania prezydentów Polski i Francji, odparł, że Lech Kaczyński "jest przekonany, że spotka się z Sarkozym".

Sarkozy kilkakrotnie zapowiadał, że 6 grudnia odwiedzi Polskę i spotka się z Lechem Kaczyńskim. Francuski prezydent miał przekonywać polskiego prezydenta do ratyfikacji traktatu lizbońskiego.

Sarkozy przylatuje do Polski 6 grudnia, ponieważ jest to dzień, w którym w Gdańsku będzie obchodzona 25. rocznica przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Prezydent Francji chciał połączyć oba wydarzenia: wziąć udział w uroczystościach w Trójmieście, a później w Juracie przekonywać do Lizbony Kaczyńskiego. Teraz musi zmienić swoje plany.